Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ndėrmarrėsit turk tė favorizohen mė shumė nė Kosovė


Prishtinė, 22 qershor 2004 – Kryeministri i Kosovės, Dr. Bajram rexhepi priti dje ambasadorin e turqisė nė Beograd, z. Hasan Servet Oktem, me tė cilin bisedoi lidhur me zhvillimet aktuale nė Kosovė si dhe pėr mundėsitė e zgjerimit tė bashkėpunimit midis Turqisė dhe Kosovės nė fusha tė ndryshme, me theks tė veēantė nė fushėn e ekonomisė, njofton zyra pėr informim e kryeministrit.

Kryeminstri Rexhepi ceku se ėshtė gjithmonė e mirėseardhur pėrkrahja e Turqisė dhe populli i Kosovės ėshtė mirėnjohės pėr ndihmėn e shtetit turk nė kėtė periudhė pesėvjeēare. Nė kėtė kontekst, kuminitetit turk mund tė jetė urė lidhėse qė dy vendet tona tė kenė bashkėpunim tė mirėfilltė.

Qeveria e Kosovės mbetet e angazhuar pėr krijimin e infrastrukturės ligjore pėr tė krijuar parakushte mė tė mira pėr afaristėt turq qė tė investojnė nė Kosovės, u shpreh kryeministri Rexhepi.

Po ashtu, Kryeministri e informoi ambasadoriin turk me rrjedhat aktuale politike, pėr rrjedhėn e procesit tė privatizimit, si dhe pėr angazhimin e institucioneve vendore nė sanimin e pasojave tė ngjarjeve tė marsit. “ Ne kemi vepruar shumė shpejt dhe menjėherė kemi ndarė njė fond pėr rindėrtimin e objekteve tė banimit tė minoritetit serb. Dhe njėkohėsisht po zhvillojmė njė dialog tė brendshėm, theksoi nė mes tjerash kryeministri Bajram Rexhepi.

Nga ana e tij, ambasadori Hasan Servet Oktem e njoftoi Kryeministrin lidhur me vizitėn e tij nė fshatin Mamushė tė Prizrenit dhe pėr takimin me stafin udhėheqės tė trupave turke tė KFOR-it. Duke folur pėr ēėshtjen e bashkėpunimit ekonomik midis dy vendeve, ambasadori Oktem theksoi se nė mesin e firmave turke ka interesim pėr tė investuar edhe nė Kosovė ashtu si nė vendet tjera tė rajonit tė Evropės Juglindore, por kėto firma duhet inkurajuar.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail