Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Bien eksportet pėr tremujorin e parėPrishtinė, 13 qershor 2005 - Pėr tremujorin e parė tė kėtij viti Kosova realizoi eksporte nė shumėn e 12 milionė eurove, tė cilat dominoheshin nga eksporti i mbeturinave tė metaleve nė masėn 47 pėr qind, ndėrkohė qė importet nė kėtė tremujor ishin 232 milionė euro apo 21 pėr qind mė shumė se vitin e kaluar, nė tė njėjtėn periudhė, pohojnė burime nė Ministrinė e Ekonomisė dhe Financave

Nė bazė tė shifrave tė publikuara nga Ministria e Ekonomisė dhe Financave, nga eksporti i pakėt prej 12 milionė eurosh, gjatė tre muajve tė parė tė vitit rreth 50 pėr qind prej tyre janė mbeturina metalesh.

“Eksporti i mallrave nė kėtė periudhė ishte nė njė vlerė prej 12,1 milionė eurosh apo njė rritje prej 35 pėr qind krahasuar me periudhėn e njėjtė tė vitit tė kaluar. Ka ndryshime pozitive nė strukturėn e mallrave tė eksportuara, por baza mbetet e ulėt pėr mallrat e eksportuara”, thuhet nė publikimin e MEF. Sipas po kėtij publikimi, nga 12 milionė euro qė ishin eksportet e Kosovės nė tremujorin e parė tė kėtij viti, ato dominohen nga eksporti i mbeturinave tė metaleve nė masėn 47 pėr qind. Pjesėn tjetėr e pėrbėjnė prodhimet ushqimore me 19 pėr qind, prodhimet nga plastika dhe druri 18 pėr qind dhe 16 pėr qind janė klasifikuara si tė tjera. Kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Ismail Kastrati, thotė se Kosova po pėrballet me mungesė eksportesh. “Nuk kemi shumė produkte pėr eksport, por edhe ato pak qė mund tė eksportohen nuk janė tė standardizuara,” tha Kastrati. Sipas tij, duhet qė tė gjitha strukturat nė Kosovė tė punojnė me qėllim tė rritjes sė produkteve pėr eksport. “Duhet bėrė marrėveshje pėr tregti tė lirė me tė gjitha vendet e rajonit,” ka pohuar ai.

Kosova ka marrėveshje vetėm me Shqipėrinė, por ajo ėshtė duke u shfrytėzuar fare pak. Kryetari i OEK, Kastrati, vijoi duke thėnė se shkak qė mundėsitė qė krijon marrėveshja me Shqipėrinė nuk shfrytėzohen ėshtė problemi i transportit dhe rrugėve tė kėqija tė komunikimit mes dy vendeve.

Ndėrkohė qė eksportet shėnuan vetėm 12 milionė euro dhe gjysma e tyre mbeturina tė metaleve importet nuk njohin zvogėlim, por pėrkundrazi vazhdojnė tė rriten me ritme tė larta. Importet nė kėtė tremujor ishin 232 milionė euro apo 21 pėr qind mė shumė se vitin e kaluar, nė tė njėjtėn periudhė, pohojnė burime nė Ministrinė e Ekonomisė dhe Financave.
Produktet ushqimore, sipas tė dhėnave nga kjo ministri, zėnė 26 pėr qind tė totalit tė importeve, por krahasuar me njė vit mė parė ka njė rėnie prej 8 pėr qind nė importin e produkteve ushqimore. Pas ushqimeve, vendin mė tė rėndėsishėm nė importe e zėnė prodhimet nga plastika, druri dhe kimikatet nė masėn 20 pėr qind, krahasuar me njė vit mė parė ka rritje prej 4 pėr qind. Pozitiv paraqitet importi i makinerive, tė cilat shėnojnė njė rritje prej 2 pėr qindėsh ose 17 pėr qind tė totalit tė importeve. Produktet e importuara minerare janė nė masėn 15 pėr qind, ato tė metaleve 7 pėr qind, materiale ndėrtimi 4 pėr qind etj.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail