Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

KEK-u para falimentimit. Kėrkohet ndėrhyrja e qeverisė


Prishtinė, 21 dhjetor 2004 - Korporata Energjetike e Kosovės (KEK), gjendet nė situatė tė vėshtirė financiare dhe para njė shkatėrrimit teknik, si rezultat i mospagesės sė borxheve nga ana e konsumatorėve. Borxhe qė kapin shifrėn prej 200 milionė eurosh.

Drejtuesit e KEK-ut kanė kėrkuar para nga buxheti i shtetit pėr tė mbuluar humbjet, pėrndryshe korporata mund tė falimentojė. Pėr kėtė gjendje alarmante nė KEK, u njoftua gjatė njė konference pėr media tė organizuar nga KEK-u dhe Agjencia Europiane pėr Rindėrtim (AER), si donatori mė i madh i korporatės. Drejtuesit e KEK-ut thanė se nėse vazhdon njė situatė e tillė do tė vihet nė pikėpyetje furnizimi i mėtejshėm i qytetarėve me energji elektrike.

Jon Ashley, menaxheri i ESBI-sė (qė ka kontratė dyvjeēare pėr menaxhimin e korporatės), tha se kjo gjendje financiare pamundėson meremetimet, madje edhe ato mė tė voglat, nė stabilimente prodhuese dhe nė rrjetin elektrik.

“Nė Kosovė KEK-u e zbrazė buxhetin dhe pikėrisht kėto para qė sigurohen nga Buxheti, aktualisht e mbajnė KEK-un dhe kjo bėhet sepse nuk mund tė lejohet qė KEK-u tė dėshtojė, sepse nė kėtė rast e tėrė ekonomia e Kosovės do tė shkonte drejt dėshtimit”, tha Ashley.

Tani e tutje, KEK-u nuk do ta riparojė asnjė prishje teknike nė ato rajone nė tė cilat nuk bėhėt pagesa e rregullt e energjisė elektrike. KEK-u ka hartuar njė politikė tė re menaxhuese qė do tė fokusohet nė dy fusha: mosriparimin e dėmeve nė ato zona ku inkasimi ėshtė i ulėt, dhe mundėsinė qė nė ato zona ku ka mė shumė parapagues tė rregullt tė bėjė reduktime me te vogla me orar 5 me 1 nė favor tė dritės.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail