Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Maqedonia hap zyren e saj ekonomike ne Prishtine


Prishtinė, 1 mars 2005 - Maqedonia neser hap zyren e saj ekonomike ne Prishtine. Ne solemnitetin qe do te organizohet me kete rast do te marrin pjese edhe kryeministri i Maqedonise Vllado Buckovski, shefja e diplomacise maqedonase Ilinka Mitreva dhe ministri i Ekonomise Fatmir Besimi. Ky i fundit ka deklaruar sot se hapja e zyres ekonomike ne Prishtine do te luaje rol te rendesishem ne drejtim te perforcimit te marredhenieve ekonomike , si dhe do te permiresoje mundesine per rritjen e produktivitetit dhe stabilitetit financiar ne mes te dy vendeve.Sipas Besimit, nje hap i tille do te imponoje nevojen edhe per hapjen e zyres ekonomike te Kosoves ne Shkup. Delegacioni i udhehequr nga kryeministri maqedonas Vllado Buckovski gjate qendrimit ne kosove parashikohet te realizoje takime me kryetarin e Kosoves Ibrahim Rugoven si dhe me kryeministrin Ramush Haradinaj, me te cilet pritet te diskutohet edhe per nenshkrimin e Marreveshjes per Tregti te Lire ndermjet dy vendeve, si dhe per ceshtjen e demarkacionit te kufirit midis Maqedonise dhe Kosoves.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail