Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

“Kontrata nuk garanton pėrpunimin e nikelit nė Drenas”


Nė vend se tė marrin vendim pėr ose kundėr nėnshkrimit tė kontratės sė privatizimit, nė mbledhjen e bordit ėshtė vendosur pėr formimin e bordit drejtues tė Ferronikelit.

“Nė kėtė bord do tė marrin pjesė njė pėrfaqėsues i punėtorėve nga sindikata, AKM, MEM dhe njė nga Komuna e Drenasit.

Kėta do ta drejtojnė Ferronikelin, derisa prona tė transferohet tė blerėsi”, tha Dugolli.

Telenovelės sė privatizimit tė njėrės nga ndėrmarrjet mė tė mėdha tė vendit, Ferronikeli, si duket nuk ėshtė duke i ardhur fundi. Mbledhja e sė enjtes e Bordit tė Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM) dėshmoi se ēėshtja e privatizimit tė Ferronikelit do tė vazhdojė tė stėrzgjatet.

Hulumtimi i prejardhjes sė parave dhe biznesit tė IMR/Alferon nga organet e drejtėsisė nuk u ėshtė dorėzuar ende anėtarėve tė Bordit tė AKM. Edhe pėrkundėr kėsaj, nė mbledhje ėshtė diskutuar pėr pikat e kontratės pėr shitjen e Ferronikelit.

Zėvendėskryetari i bordit dhe ministri i Tregtisė dhe Industrisė, Bujar Dugolli, tha se shumė shpejt pritet tė nėnshkruhet aneksi i parė i kontratės me blerėsin e Ferronikelit.

"Presim qė skeletin e kontratės me fituesin e tenderit pėr Ferronikelin ta nėnshkruajmė kėtė muaj, ndėrsa anekset tjera mė vonė. Neve na nevojitet edhe pak ditė, derisa tė pėrfundojė kontrolli i hetimeve sidomos kur kemi tė bėjė me njė kompani e cila ka tė shtrirė aktivitetin e vet nė shtatė shtete”, tha Dugolli.

Anėtarėt vendorė kundėrshtuan njė pikė tė kontratės, e cila ka tė bėjė me pėrpunimin e xehes. “Ėshtė njė pikė e kontratės e cila nuk ėshtė definuar mirė nė tender dhe qė ka mbet diskutabile. Anėtarėt vendor tė bordit kanė kėrkuar qė lėnda e parė tė pėrpunohet vetėm nė Drenas jo diku tjetėr dhe ne kėtė e mbrojmė me ngulm”, tha zėvendėskryetari i bordit dhe ministri i Tregtisė dhe Industrisė, Bujar Dugolli.

Anėtari tjetėr vendor i bordit, ministri i Ekonomisė dhe Financave, Haki Shatri, i tha Expressit se arsyeja kryesore pėr mosmarrje tė vendimit pėr Ferronikelin ėshtė moskompletimi i dokumentacionit pėrkatės.

"Arsyeja pse nuk ėshtė marrė ende vendimi pėr Ferronikelin ėshtė se ende nuk ėshtė kompletuar dokumentacioni pėrkatės, nuk janė bėrė pėrgatitjet pėr tekstin e kontratės dhe ka disa gjėra tė tjera pėr t’u harmonizuar”, tha Shatri.

Sipas tij, pritet qė kėto procedura tė kryhen dhe tė rregullohet teksti i pėrgjithshėm i kontratės, i cili ka mbetur pa u pėrfunduar dhe pėr kėtė duhet tė harmonizohen disa gjėra nė tekst.

Ministri i Ekonomisė dhe Financave, Haki Shatri, ėshtė i bindur se brenda 10 ditėve do tė pėrgatitet dokumenti fillestar i kontratės, nėse Shtylla I e UNMIK njė dokument me tė cilin vlerėsohet se afarizmi i kompanisė fituese tė tenderit pėr Ferronikelin nuk ėshtė i dyshimtė.

“Nėse e marrim nga shtylla e parė e UNMIK njė dokument i cili na dėshmon se afarizmi i blerėsit nuk ėshtė i dyshimtė, pritet qė brenda 10 ditėve m’u pėrgatit njė dokument fillestar pėr t’u nėnshkruar dhe me rend do tė vazhdojnė tė pėrgatiten dokumentet tjera pėr t’u nėnshkruar me radhė”, shprehet Shatri.

Ministri Shatri tha se nė mbledhjen e Bordit tė AKM nuk ėshtė biseduar pėr pakėnaqėsitė e punėtorėve, tė komunave dhe sindikatės, tė cilėt kundėrshtojnė blerjen e Ferronikelit nga kompania IMR/Alferon.

“Ne nuk dimė pėr ato dhe nuk jemi kompetentė me i vlerėsu ato gjėra. Nė bazė tė Rezolutės 1244, AKM menaxhon pronat shoqėrore dhe i privatizon ato”, tha shkurt ministri i Ekonomisė dhe Financave, Haki Shatri.

Mirėpo, ana tjetėr e taborit qė nga zgjedhja e IMR/Alferon si blerės i pėrkohshėm i Ferronikelit nga AKM, ka bėrė protesta nė mėnyra tė ndryshme. Kryetari i Kėshillit Organizativ tė protestave dhe nėnkryetar i Komunės sė Drenasit, Gani Halilaj i tha Express: “Qėllimet tona janė tė njėjta qė Alferon ėshtė i papranueshėm dhe kėrkojmė qė tė bėhet ritenderimi.

Gjithashtu ne e refuzojmė kategorikisht kėrkesėn e Kirk Adams pėr tė hyrė nė bordin drejtues tė Ferronikelit”, tha Halilaj.

Sipas tij, tri ditė mė parė KOP ka diskutuar rreth suspendimit tė drejtorit tė Ferronikelit, Murat Meha.

“Ne e kemi prit me indinjatė tė madhe ndėrrimin e drejtorit qė nė njė farė forme ky largim ka qenė i pakuptimtė dhe pėr ne ēdo kush tjetėr qė do tė vijė nė vend tė tij do tė jetė e papranueshme”, tha Halilaj i nervozuar.

Mirėpo, edhe pse ky largim nuk i ka kėnaqur punėtorėt dhe KOP, kėta tė fundit nuk kanė kėrkuar asnjė sqarim nga AKM pėr largimin e Murat Mehės nga detyra e drejtorit tė Ferronikelit.

“Nuk kemi kėrku sepse nuk na kanė informu pėr kėtė”, tha Halilaj. Ai tha se KOP ende nuk ka vendosur pėr marrjen e masave tjera nėse nėnshkruhet kontrata me Alferon.

“Do tė ju informojmė pėr tė gjitha masat, nėse nėnshkruhet kontrata. Kjo ėshtė njė lojė qė do tė jetė lojė me dy komunat dhe lojė me qytetarėt e Drenasit dhe Drenicės.

Ata i masin hesapet e veta, mirėpo kjo pėr ne ėshtė e papranueshme”, tha Gani Halilaj , kryetar i Kėshillit Organizativ tė protestave dhe nėnkryetar i Komunės sė Drenasit.

Express ėshtė pėrpjekur qė tė kontaktojė edhe zyrtarėt e AKM, mirėpo kėta tė fundit kanė kundėrshtuar tė japin mė shumė detaje tė tjera.

“Kėto janė thėnė nė njė konferencė pėr shtyp dhe kėto mund t’i merrni nga zyra pėr media”, tha shkurt njė zyrtar i AKM.

Marrė nga Gazeta Express, 15 tetor 2005

Autor Kushtrim Ahmeti
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail