Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosova ende larg asociim-stabilizimit me BE


Prishtinė, 16 mars 2004 - Komisioni Evropian e sheh si shumė tė rėndėsishme pėrmbushjen e standardeve dhe ka shprehur gadishmėri qė ta ndihmojė kėtė proces, thotė koordinatorja e Mekanizmit Pėrcjellės tė Asociim- Stabilizimit nė qeverinė e Kosovės, Venera Hajrullahu. Ajo thotė se kjo ėshtė dhe arsyeja pse temė qėndrore e takimit tė Mekanizmit Pėrcjellės tė Asociim Stabilizimit qė do tė mbahet tė enjten, do tė jenė standardet.

“Ky diskutim imponohet vetvetiu nga vetė fakti se kėto dy procese synojnė realizimin e progresit nė fusha pothuajse tė njėjta. Koordinatorėt e planit pėr implementimin e standardeve ėshtė paraparė qė tė flasin pėr punėn qė ėshtė bėrė deri tani si dhe pėr hapat e mėtejmė”, tha Hajrullahu.

Pas 3 takimeve tė mbajtura tė Mekanizmit Pėrcjellės tė Asociim Stabilizimit, deri tani janė hapur pėr diskutim rreth 20 sektorė si nė fushėn e ekonomisė, nė drejtėsi, ēėshtje tė brendshme e nė fusha tė tjera. Zonja Hajrullahu thotė se Komisoni Evropian ka bėrė rekomandime tė veēanta pėr secilin sektor. Rekomandimet duhet t’i implementojnė institucionet e pėrkohshme tė Kosovės.

“Kėtu do tė mund tė pėrmendnim plotėsimin e kornizės kushtetuese nė pėrputhje me Acquis Communitaire, punėn nė drejtim tė pėrshtatjes sė politikave sektoriale me ato tė BE-sė dhe veprime nė raport me rekomandimet mė konkrete si zhvillimi i strategjisė antikorrupsion, ngritja e numrit tė anėtarėve tė pakicave nė kuadėr tė administratės publike, nėnshkrimi i marrėveshjeve pėr tregti tė lirė etj”.

Sipas zonjės Hajrullahu Kosovės i duhet tė punojė shumė pėr t’iu mundėsuar nėnshkrimi i Marrėveshjes sė Asociim Stabilizimit me BE-nė, tė cilėn shumė nga vendet e Ballkanit Perėndimor tashmė e kanė nėnshkruar.

“Jo, nė kėtė moment as qė bėhet fjalė pėr nėnshkrimin e Marrėveshjes sė Stabilizim Asociimit dhe pėr dy arsye. E para, marrėveshjet mund tė nėnshkruhen vetėm me shtete, gjė qė automatikisht nuk i lė Kosovės njė mundėsi tė tillė, dhe sė dyti Kosova ka vetėm njė vit qė ėshtė kyēur nė kėtė proces dhe ende nuk ka pėrfunduar as shqyrtimin e tė gjitha sektorėve, nė tė cilat duhet dėshmuar progres nė atė masė sa tė flitet pėr hapje tė negociatave, qė do tė shpinin te nėnshkrimi i marrėveshjes,” tha Venera Hajrullahu.

Kosova ėshtė pėrfshirė ne Mekanizmin Pėrcjellės tė Asociim- Stabilizmit nė mėnyrė qė krahas vendeve tė Ballkanit t’i arrijė standardet, qė nevojiten pėr t’u integruar nė Bashkimin Evropian. Zyrtarėt e BE-sė patėn thėnė para njė viti, se nuk duan ta pėrjashtojnė Kosovėn nga Mekanizmi i Asociim Stabilizimit edhe pse ende nuk e ka tė zgjidhur statusin final, tha zonja Hajrullahu ne njė interviste pėr Radion Evropa e Lirė.

ECIKS / Radio Evropa e Lirė
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail