Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shtrenjtohet buka


Prishtinė, 19 tetor - Prej sot ēmimi i bukės do tė ngrihet nė 45 centė. Kėshtu vendosi mbrėmė Shoqata e Furrtarėve tė Kosovės pas takimit tė mbajtur nė Prishtinė.

Furrtarėt kėrkuan nga Qeveria e Kosovės ndėrhyrjen nė importin e miellit dhe heqjen e taksave doganore, nė tė kundėrtėn ata u shprehėn se ēmimi i bukės do tė shkojė deri nė 65 centė. Kryetari i Shoqatės sė Furrtarėve tė Kosovės Shefki Ostėrgllava ka thėnė se vendimi pėr ngritjen e ēmimit tė bukės ėshtė marrė pėr shkak tė ngritjes sė ēmimit tė miellit nė 55 cent. Ai tha se aktualisht nuk ka miell nė treg. Ndryshe furrtarėt theksuan se nėse Qeveria e Kosovės nuk ndėrhyn shumė shpejtė nė sigurimin e sasive tė miellit, atėherė vendi rrezikon tė mbetet pa bukė, sepse rezervat e miellit nė vend mjaftojnė pėr vetė tre ditėt e ardhshme.

Ndėrkaq dje zv.shefi i UNMIK-ut, Steven Schook ka nėnshkruar rregulloren pėr lirimin nga taksat doganore pėr prodhimet e grurit dhe misrit. Gjithashtu Kėshilli Ekonomik Fiskal ka pėrkrahur muajin e kaluar propozimin e Qeverisė pėr lirimin pėr kėtė ēėshtje nė pėrgjigje tė ēmimit nė rritje tė bukės.

Sipas Agjencisė kosovare tė lajmeve Telegrafi, mullinjtė e Kosovės deri tash janė furnizuar me grurė kryesisht nga Vojvodina. Por, duke e parė mungesėn, shteti serb e ka ndaluar shitjen. Furrtarėt kėrkojnė nga qeveria qė tė ndėrmarrė hapa konkretė nė kėtė drejtim.

Ndėrkohė nė mbledhjen e djeshme qeveria fare nuk ka diskutuar pėr kėtė ēėshtje. Qeveria konsideron se ngritja e ēmimit tė grurit po ndodh nė tėrė botėn dhe Kosova nuk mund t’i shpėtojė kėtij trendi.

ECIKS

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail