Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Biznesmenėt shqiptarė investojnė nė procesin e privatizimit


Prishtinė, 22 prill 2004 - Kosova ėshtė e sigurt pėr tė investuar dhe tė gjithė shqiptarėt qė jetojnė jashtė Kosove tani ėshtė koha tė investojnė nė ekonominė e vendit. Kėshtu tha sot biznesmeni shqiptaro amerikan Hari Bajraktari nė ceremoninė e dorėzimit tė kompanisė sė "Kombinatit tė drurit" nė Pejė qė ėshtė shitur nga Agjencia Kosovare e Mirėbesimit. Shefja e zyrės amerikane nė Prishtinė Marsi Ris ka theksuar se investimet nė blerjen e kompanive shoqėrore nė procesin eprivatizimit kanė rėndėsi pėr kosovarėt. "Sė pari jam shumė e kėnaqur qė sot jam nė Pejė dhe ėshtė kjo njė ditė e veēantė pėr kėtė qytet. Hari Bajraktari ėshtė shqiptaro amerikani i parė qė ka investuar nė procesin e privatizmit dhe ka blerė kėtė fabrikė e qė do tė fillojė punėn tani. I gjithė Komuniteti Ndėrkombėtar sė bashku janė duke punuar qė ky proces tė mos jetė i bllokuar , natyrisht si tė gjithė diplomatėt kėtu edhe unė jam optimiste. Mendoj se mėnyra se si ka vepruar Hari Bajraktari ėshtė njė veprim i mirė qė edhe tė tjerėt duhet tė investojnė kėtu", tha Marsi Ris. Ndėrsa nė pyetjen e zonjės Ris pėr largimin e Marie Fuēit e cila ende ėshtė duke vazhduar punėn nė AKM, ajo tha se nuk ka ndonjė koment. 75 pėr qind tė investimeve nė blerjen e "Kombinatit tė Drurit" janė bėrė nga biznesmeni Hari Bajraktari dhe 25 nga biznesmenė vendor.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail