Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Prishtinė: mbahet konferencė mbi 'ndėrmarrjen moderne'


Prishtinė, 08 maj 2004 - Nė vazhdėn e aktiviteteve tė veta, Instituti pėr Menaxhim dhe Inxhiniering tė Ndėrmarrjes-IEME, organizoi Konferencėn Ndėrkombėtare “Ndėrmarja Moderne: Menaxhimi, Inxhinieringu, Teknologjia e Informacionit".

Kėmbimi i pėrvojave nė fushėn e menagjimit dhe nė inxhinjeringun e teknologjisė aplikative ėshtė qėllimi i konferencės ndėrkombėtare tė organizuar nga Instituti pėr Menaxhim dhe Inxhiniering tė Ndėrmarrjes-IEME. Kyqja e biznesit nė sistemet moderne tė menagjimit dhe komunikimit, paraqet njė synim tė ekonomisė kosovare. Diskutimet e llojit tė tillė, u vlerėsuan si shumė tė nevojshme, nga pjesėmarrėsit e konferencės. Ismet Beqiri, kryetar i Komunės sė Prishtinės si bashkorganizatore e konferencės theksoi rėndėsinė e pėrfitimit tė njohurive tė reja: " “Konferenca paraqet njė nismė tė mirė pėr kyqjen nė sistemet moderne tė menagjimit…kyqja e biznesit nė sistemet e reja moderne tė komunikimit Know How, kalimi i njohurive teknologjike prej Know How nė Know where paraqet njė sfidė tė re pėr komunitetin e biznesit dhe pjesėmarrėsit e tjerė nė jetėn afariste.” Ēka dhe si mė tutje, ėshtė me rėndėsi tė gjendet pėrgjegja nė kėtė pyetje vlerėson kryetari i IEME-sė, Edmond Hajrizi: “Cka mė tutje, ku ėshtė gjendja aktuale e ndėrmarrjes moderne, teknika e metodologjive bashkėkohore qė lidhen me menagjimin dhe me teknologjinė dhe faktikisht qėllimi ėshtė gjithmonė gjetja e njė rruge mė efikase drejt zhvillimit tė ekonomisė dhe industrisė sė Kosovės dhe harmonizimin e saj me trendet bashkėkohore ndėrkombėtare.” Konferenca ėshtė dyditore dhe zhvillohet nė sesione.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail