Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Fucci i kėrcėnohet Kryeministrit Rexhepi


Prishtinė, 20 janar 2004 - Nė letrėn e Kryeministrit Rexhepi, dėrguar shefit tė UNMIK-ut Hari Holkeri mė datėn 1 dhjetor tė vitit tė kaluar, Kryeministri ka shprehur brengat e tij, pėr ndėrprerjen e procesit tė privatizimit dhe emėrimin e drejtoreshės sė AKM-sė nga udhėheqėsi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut pa konsultuar Qeverinė e Kosovės. Sipas Kryeministrit drejtoresha e AKM-sė ka konflikte serioze tė interesit nė fushėn e privatizimit dhe nuk mund tė marrė vendime nė emėr tė AKM-sė.
Ai gjthashtu e ka akuzuar Maria Fuccin pėr lidhje me kompanitė nė Serbi dhe Republikėn Serbe.

“Drejtori menaxhues mundet t’i mbrojė ose interesat e atyre kompanive nė Serbi dhe Republikėn Serbe, ose do t’i mbrojė interesat e ndėrmarrjeve nė Kosovė, mirėpo jo qė tė dyjave, meqė ato janė reciprokisht pėrjashtuese”, thuhet ndėr tė tjera nė letrėn e Kryeministrit dėrguar Holkerit mė 1 dhjetor tė vitit tė kaluar.

Drejtoresha e AKM-sė Mari Fucci ka mohuar tė gjitha kėto akuza. Ajo nė letrėn dėrguar shefit tė Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut Nicolaus Lambsdorf, ka shpjeguar rreth angazhimeve tė saj tė deritashme nė detyra tė ndryshme qė kishin tė bėnin me privatizimin nė Bosnjė dhe Republikėn Serbe qė prej vitit 1997. Ajo gjithashtu ka sqaruar edhe pėr emėrimin e saj nė krye tė Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit, qė sipas saj anėtarėt e Bordit tė AKM-sė i ushtrojnė tė drejtat dhe obligimet e tyre ashtu si ėshtė paraparė nė rregullore. “Akuzat shpifėse dhe falco tė Kryeministrit kundėr meje, seriozisht e pengojnė aftėsinė time qė t’i kryej pėrgjegjėsitė e mia tė tashme duke e rrezikuar kredibilitetin tim nė publikun kosovar. Po qė se kėto akuza shpifėse vazhdojnė, unė nuk do tė kem zgjedhje tjetėr pos qė ta vazhdoj ēėshtjen nė gjyq. Do tė dėshiroja po ashtu ta kėshilloj zotėri Rexhepin se poqėse nxitem ta marr kėtė lloj veprimi aktakuzėn time nuk do ta kufizoj vetėm nė gjykatat kosovare”, thuhet nė fund tė letrės sė drejtoreshės sė AKM-sė Mari Fucci, drejtuar shefit tė Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut Nikolaus Lambsdorf, mė 21 dhjetor tė vitit tė kaluar.

ECIKS / RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail