Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Zgjidhen 10 ndėrmarrjet mė tė mira tė vitit nė Kosovė


Prishtinė, 22 qershor 2004 - Kriteret nė bazė tė tė cilave janė zgjedhur kėto ndėrmarrje si mė tė suksesshme ishin: veprimtaria e tyre, statusi ligjor, madhėsia e ndėrmarrjes, investimet, eksporti, tregu i lėndės sė parė, detyrimet ndaj administratės tatimore dhe qarkullimi vjetor.

Ministria e Tregtisė dhe Industrisė (MTI), pėrmes projektit “Ndėrmarrja e vitit 2004 nė Kosovė”, nga 54 ndėrmarrje konkurrente tė premten zgjodhi 10 ndėrmarrjet mė tė suksesshme nė Kosovė. Ndėrmarrjet mė tė suksesshme qė u zgjodhėn janė: “Abi dhe Elif 19” nga Prizreni, “Agroprodukt - Commerc” nga Besiana, “Devolli Company” nga Peja, “Eksimori” nga Gjilani, “Lesna” nga Fushė Kosova, “Dukagjini” nga Peja, “Fetoshi” nga Rahoveci, “Frutti” nga Prizreni, “Renova” nga Kaēaniku dhe “Graniti” nga Peja Burimi.

Kriteret nė bazė tė tė cilave janė zgjedhė kėto ndėrmarrje si mė tė suksesshme ishin: veprimtaria e tyre, statusi ligjor, madhėsia e ndėrmarrjes, investimet, eksporti, tregu i lėndės sė parė, detyrimet ndaj administratės tatimore dhe qarkullimi vjetor. Qėllimi i kėtij projekti ėshtė qė tė mbėshteten bizneset aktive, zhvillimi i ambientit miqėsor ndaj biznesit, inkurajimi i rritjes sė ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme, qėndrueshmėria e konkurrimit dhe zgjerimi i bazės sė konkurrentėve mė tė ri. Ali Jakupi, ministėr i MTI-sė, tha se pėrmes projekteve tė tilla dėshirohet tė rriten mundėsitė e zhvillimit tė bizneseve nė Kosovė dhe tė ndikohet nė zhvillimin e politikave adekuate pėr biznes. “Ndėrmarrjet konkurruese janė ato qė do t’i nxisin edhe tė tjerėt qė tė merren me biznes, tė ushtrojnė veprimtari tė ndryshme dhe tė punėsojnė edhe punėtorė tė rinj”, - tha Jakupi. Naser Grajēevci, drejtor i Departamentit tė Zhvillimit tė Sektorit Privat, tha se nė Kosovė ekziston njė mangėsi serioze pėr sa i pėrket hapjes sė rrugės sė projekteve pėr stimulimin e bizneseve, por pikėrisht ky projekt synon tė inkurajojė bizneset duke stimuluar aktivitetin e tyre afarist.

Nė fund tė vitit 2004 pėrmes njė prezantimi publik, nga kėto dhjetė ndėrmarrje do tė zgjidhet ndėrmarrja mė e suksesshme e vitit.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail