Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

"Mabetex"-i pranon se ka dashur ta blinte “Yumco”-n nga Serbia


"Ne kemi kėrkuar qė para se tė ofertojmė tė kemi fletėn poseduese tė tokės, mėnyrėn e ndėrtimit me ēfarė fonde ėshtė ndėrtuar, origjinėn e pronės dhe mbi tė gjitha pėlqimin e AKM-sė", thotė Selim Pacolli. Tė gjitha dokumentet janė siguruar pos pėlqimit tė AKM-sė

Arbana Xharra

Prishtinė, May 25, 2006 - Firma "Mabetex" e Pacollėve ėshtė ofertuesi "anonim" qė ka provuar qė pėrmes Serbisė ta blejė ndėrmarrjen "Yumco" pėr 4,1 milionė euro. Kėtė e pranon edhe vetė Selim Pacolli, vėllai i biznesmenit Behxhet Pacolli.
Ai tregon se Radmilo Gavriq, punėtor i ndėrmarrjes "Yumco" e ka njoftuar se kjo ndėrmarrje do tė dalė nė privatizim nė Serbi. "Ne kemi kėrkuar qė para se tė ofertojmė tė kemi fletėn poseduese tė tokės, mėnyrėn e ndėrtimit me ēfarė fonde ėshtė ndėrtuar, origjinėn e pronės dhe mbi tė gjitha pėlqimin e AKM-sė", ka bėrė tė ditur Pacolli. Ai tha se tė gjitha dokumentet janė siguruar pos pėlqimit tė AKM-sė.
"Drejtori i AKM-sė, Jasper Dick, nuk ka lejuar tė jepet njė leje e tillė, dhe ne e kuptuam qė nuk ėshtė nė rregull dhe as qė kemi provuar me tej ta blejmė atė ndėrmarrje nga Serbia", tha Selim Pacolli.
Burime tė "Kohės Ditore" nė departamentin e privatizimit nė AKM-sė thonė se Pacollėt kanė ofertuar nė Serbi duke e dhėnė edhe ēmimin prej 4,1 milion eurove, "por me kėrkesėn e zyrtarėve tė lartė tė AKM-sė qė tė mos kryhen shitjet e ndėrmarrjeve shoqėrore tė Kosovės nė Serbi ėshtė ndėrprerė shitja e 'Yumco’-s atje", tha burimi i KD-sė.
Nga ana tjetėr, Selim Pacolli thotė se pas shitjes sė njė pjese tė "Yumco”-s zyrtarėt e AKM-sė me 24 mars tė kėtij viti i kanė ofruar qė ta blejnė me ēmimin prej 4,1 milionė eurove kėtė ndėrmarrje.
"Edhe pse unė nuk kam ofertuar, pasi qė ėshtė zgjedhur fituesi i kėsaj ndėrmarrjeje, i cili ka dhėnė 2,7 milionė euro, mė ka dėrguar njė e-mail Arten Bajrushi nga departamenti i privatizimit pėr tė mė pyetur nėse unė jam edhe mė tej i interesuar qė ta blej 'Yumco’-n me ēmimin prej 4,1 milionė eurove", tha Pacolli.
Ai tregon edhe njė e-mail qė ia kishte dėrguar mė 24 mars drejtorit tė privatizimit, Kirk Adams, nė tė cilėn ai shkruan: "Mė ka kontaktuar Arten Bajrushi nė emrin tuaj rreth participimit tonė nė tenderin pėr ndėrmarrjen shoqėrore 'Yumco', i cili ėshtė shpallur mė 10 mars nė vitin 2005 nė Serbi dhe nė tė cilin ne jemi shpallur fitues, me ofertė prej 4,1 milionė euro pėr fabrikėn dhe tokėn e 'Yumco’-s". Nė kėtė e-mail mes tė tjerash, Pacolli thotė se Bajrushi e ka pyetur nėse kompania "Mabetex" ėshtė ende e interesuar qė tė ofertojė pėr kėtė ndėrmarrje, me ēmimin e njėjtė qė kanė ofertuar nė Serbi, por qė t'i nėnshtrohet edhe aprovimit nga ana e bordit tė AKM-sė.

Zyra ligjore e AKM-sė e interesuar t'ia shesė “Yumco”-n “Mabetex”-it

Arten Bajrushi sqaron se kjo ka qenė kėrkesė e zyrės ligjore, "pėr tė parė interesimin e tyre pėr blerjen e 'Yumco’-s'".
"Por mė pas Pacollėt hoqėn dorė nga kjo blerje", tha Bajrushi.
Selim Pacolli thotė se kanė qenė tė interesuar deri vonė pėr kėtė blerje.
"Arsyeja pėr blerjen e kėsaj ndėrmarrjeje nga kompania jonė ėshtė se gjatė luftės nė Kosovė, nė fshatin Bardhosh, ish-Nėntė Jugoviqėt, janė vjedhur makinat e fabrikės sė tekstilit, tė cilat ishin tė instaluara dhe tė pėrgatitura pėr punė dhe tė cilat janė pronė e kompanisė ‘Mabetex’".
Kėtė Pacolli pohon t'ia kenė sqaruar edhe AKM-sė.
"Ne kemi informacione tė sakta se kėto makina janė instaluar nė objektin e ndėrmarrjes 'YUMCO’ nė Fushė-Kosovė", tregon Pacolli letrėn qė i kanė shkruar bordit tė AKM-sė udhėheqėsit e "Mabetex-it".
Pėrkundėr dėshirės sė Pacollėve pėr ta blerė kėtė ndėrmarrje, nė njėrėn nga mbledhjet e fundit tė Bordit tė AKM-sė, anėtarėt e saj janė pėrēarė mes vete rreth kėsaj shitjeje. Burime tė KD-sė bėjnė tė ditur se ministri i Ekonomisė dhe Financave, Haki Shatri, ka kėmbėngulur qė tė mos pranohet kjo shitje.
Mė 27 prill, Selim Pacolli sėrish i ka shkruar drejtorit tė privatizimit, Kirk Adams, pėr t'i treguar se tėrhiqet nga kjo blerje.
"Bazuar nė informatat qė kemi dhe mosmarrėveshjeve qė janė krijuar brenda Bordit tė AKM-sė, si dhe kohės sė humbur gjatė pritjes pėr marrjen e njė pėrgjigjeje pozitive nga ana juaj, ju njoftojmė se tėrhiqemi nga deklarata pėr mundėsinė e blerjes sė objektit tė YUMCO-s nė Fushė-Kosovė", ka shkruar Pacolli.

Anėtarėt vendės tė Bordit tė AKM-sė kundėrshtuan shitjen

Gazeta ka pasur nė dorė edhe letrėn me tė cilėn Departamenti i Privatizimit nė Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit rekomandon qė tė pranohet oferta e njė kosovari dorėzuar nė Agjencinė e Privatizimit tė Serbisė pėr tė blerė ndėrmarrjen "Yumco", meqė ėshtė shumė mė e lartė nga ofertat qė ka pranuar AKM-ja pėr tė njėjtėn ndėrmarrje.
Shtylla e Katėrt, si dhe AKM-ja patėn refuzuar qė tė zbulojnė identitetin e ofertuesit.
Nė letrėn qė departamenti i privatizimit ia ka drejtuar Bordit tė AKM-sė nė fund tė marsit, sqarohet se "pasuritė e Yumco-s nė Kosovė janė tenderuar nga Agjencia Serbe e Privatizimit dhe se ofertuesi fitues qė ėshtė njė kosovar, pėr pasuritė e ofruara nė atė tender, ka ofruar mbi 4,1 milionė".
Pas kėtij veprimi, sqarohet nė letėr, AKM-ja ka parashtruar shkresė dhe ka konstatuar juridiksionin e saj mbi ato pasuri dhe si pasojė ėshtė bėrė anulimi i tenderit serb. Mirėpo, ajo qė ka bėrė AKM-ja, pas njė "kėshille ligjore", ėshtė se ka kontaktuar ofertuesin nė tenderin serb dhe i ka ofruar qė nėse dėshiron, mund ta blejė “Yumco”-n pėr 4,1 milionė euro, edhe pse nuk ka marrė pjesė nė procedurat e rregullta tė tenderimit.
Dy anėtarėt e Bordit tė AKM-sė, ministri i Ekonomisė dhe Financave, Haki Shatri, dhe kryetari i BSPK-sė, Bahri Shabani, haptazi patėn kundėrshtuar "ēdo shitje tė ndėrmarrjeve shoqėrore kosovare pėrmes Agjencisė Serbe tė Privatizimit". Asnjėri nga ta nuk deshi tė tregojė nėse bėhet fjalė pėr "Mabetex"-in.

Marrė nga Koha Ditore
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail