Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Autostrada kryhet mė 2009


Pjesa e mbetur e autostradės deri nė kufi me Kosovėn do tė kushtojė rreth 400 milionė euro, do tė ketė gjatėsi 170 km, tunelin mė tė gjatė nė Ballkan dhe 35 ura. Nė kėtė rrugė do tė mund tė zhvillohet shpejtėsia 100 km nė orė

Tiranė, 17 mars 2007 - Jo vetėm si projekt komunikimi me fqinjėt, segmenti i rrugės Durrės -Morinė (nė kufi me Kosovėn) do tė ndihmojė edhe pėr zhvillimin ekonomik tė Shqipėrisė. Rruga e lidh portin e Durrėsit me pikėn kufitare tė Kosovės. Varianti i rrugės sė re pothuajse ėshtė krejtėsisht fushor, pasi kalon nga Miloti nė Ndėrfushė, nė Reps, nė Thirrė e deri nė kufi. Sipas drejtuesve tė kėtij projekti, pėrfundimi i autostradės parashikohet nė korrik tė vitit 2009.

Varianti i propozuar i rrugės sė re pothuajse ėshtė krejtėsisht fushor nė pesė qytetet: Durrės, Tiranė, Fushė-Krujė, Milot, Rrėshen dhe Kukės. Kostoja totale e kėtij investimi do tė jetė rreth 400 milionė euro. Aktualisht janė dy rrugė ekzistuese nga Durrėsi deri nė Morinė, njėra me gjatėsi 234 e tjetra 214 kilometra, qė kalohen nga 5 deri nė 7 orė, me shpejtėsi tė automjeteve 30-45 km nė orė. Ndėrkaq, rruga e re do tė jetė e gjatė 170 km dhe do tė pėrshkohet pėr 2 orė e gjysmė. Nė autostradėn Durrės – Morinė parashikohen tė ndėrtohen 37 vepra publike. Burimet nga Ministria e Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit thanė pėr "Tirana Observer" se, pėrveē ndėrtimit tė 35 urave, nė kėtė listė bėn pjesė edhe ngritja e terminalit tė ri nė portin e Durrėsit, si dhe hapja e tunelit mė tė madh nė Ballkan. Jo vetėm kėto, por aksi do tė ndihmojė edhe si njė zonė industriale, ku do tė ndėrtohen shumė fabrika. Sipas tė dhėnave, vetėm pėr ndėrtimin e rrugės do tė punėsohen 2500 persona.

Shpėrthimi i parė, i fillimit tė gėrmimit tė tunelit Thirrė-Kalimash, 5.65 kilometra, u krye tė dielėn nė hyrje tė kėsaj vepre tė re. Nė autostradėn Rrėshen - Kalimash, prej 60.85 kilometrash, bėn pjesė edhe tuneli i ri, pjesa mė e vėshtirė e kėsaj vepre inxhinierike. Tuneli mes pėr mes Thirrė-Kalimashit do tė jetė me 4 korsi kalimi dhe po ndėrtohet nga kompanitė e huaja. Ėshtė kompania amerikane "Bechtel" dhe ajo turke "Enka", tė cilat kanė krijuar njė Joint-venture dhe do tė pėrfundojnė njė nga tunelet mė tė gjatė, ndėrtuar ndonjėherė nė Ballkan, nė korrik tė vitit 2009. Tunelet do tė gėrmohen me teknologji moderne, nė pėrputhje me metodėn e re austriake (NATM), e cila qėndron nė shfrytėzimin e kapacitetit mbajtės tė shkėmbit, pėr tė siguruar hapjen e tunelit. Sipas specialistėve, shpejtėsia e qarkullimit tė mjeteve nė kėtė aks do tė jetė 100 kilometra nė orė.

ECIKS / Lajm
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail