Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Gjermania ēmon energjetikėn kosovare


Prishtinė, 14 shkurt 2007 - Shefi i Zyrės gjermane nė Prishtinė, Eugen Wollfarth ka deklaruar se zhvillimi i sektorit energjetik nė Kosovė ėshtė njė element esencial pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės. Ai gjatė njė vizite qė i ka bėrė Korporatės Energjetike tė Kosovės (KEK) eklaroi se qėllimet e qeverisė gjermane nė Kosovė janė tė fokusuara me shumė nė aspektin e zhvillimit ekonomik tė vendit, por pa pėrjashtuar edhe ēėshtjet tjera. Wollfarth tha se krahasuar me vitet e kaluara, kushtet e punės nė termocentralet e KEK-ut nė Kastriot janė nė pėrgjithėsi dukshėm me tė mira. "Energjetika ėshtė njė element kyē pėr shoqėrinė dhe pėr industrunė e Kosovės. Ėshtė faktor shumė i rendėsishėm i jetės publike nė kėtė vend. Qėllimėt tona janė tė fokusuara nė aspektin zhvillimor dhe komercial. Jam shumė i impresionuar me punėn qė po bėhėt nė kėto termocentrale", tha shefi i Zyrės gjermanė nė Kosovė, Eugen Wollfarth. Shefi i Zyrės gjermane gjatė njė vizite qė ai u ka bėrė termocentraleve tė Kosovės ka deklaruar se kjo vizitė i ka lėnė mbresa shumė tė mira. "Pėrkushtimi dhe puna qė pashė kėtu janė mjaft mbresėlenėse. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme nė planifikimin e sė ardhmes sė Kosovės", tha Wollfarth. Ndėrkaq, drejtorja e KEK-ut, Pranvera Dobruna-Kryeziu tha se KEK-u gjatė kėtyre ditėve ka bėrė njė punė tė mirė nė drejtim tė pėrmirėsimit tė furnizimit tė qytetarėve me energji elektrike. "Vetėm nė muajin e kaluar besueshmėria e blloqeve ka qenė 100 pėr qind. Kjo nuk ėshtė e rastėsishme, mirėpo ėshtė rezultat i njė pune me pėrkushtim tė punėtorėve tė KEK-ut", tha ajo. Sa u pėrket rezervave tė thėngjillit, ajo tha se KEK-u ka rezerva tė mjaftueshme tė thėngjillit pėr ēdo krizė eventuale energjetike qė mund tė shkaktohet.

ECIKS / Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail