Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Takim i femrave afariste kosovare me ato amerikane

Prishtinė, 19 nėntor 2004 - Rrjeti i Grave Afariste tė Kosovės, mbajti takim me Odėn Ekonomike Amerikane nė Kosovė. Arsyeja e takimit ishte elaborimi i rolit tė femrės nė ekonominė kosovare. Nė kėtė takim morėn pjesė rreth 125 gra biznismene dhe udhėheqėse tė komuniteteve nga vende tė ndryshme. Luan Dalipi nga departameniti i SHBA-ve pėr ekonomi nė Kosovė tha se qėllimi i kėtij takimi ishte qė gratė nė biznes tė takohen dhe tė marrin informata rreth organizatave qė janė tė reja dhe tė cilat kanė sukses tė madh. Robert Gulih nga Oda Ekonomike Amerikane, tha se ėshtė kėnaqėsi tė shohėsh sot kėtu njė numėr kaq tė madh tė grave afariste.

Pėrfaqėsues tė Odės Ekonomike Amerikane janė takuar para pak kohėsh me Rrjetin e Grave Afariste tė Kosovės, me ē'rast kanė sugjeruar njė konferencė tė pėrbashkėt. Unė i pėrkrah pėrpjekjet e grave pėr t'i filluar bizneset dhe hapjet e sektoreve private. Sot kėtu kemi disa menaxhere dhe pronare femra tė bizneseve tė ndryshme.

Ky takim ishte organizuar nga Rrjeti i Grave Afariste tė Kosovės dhe nga Oda ekonomike Amerikane nė Kosovė.

ECIKS / Radio21
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail