Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shpaloset strategjia e zhvillimit ekonomik tė Kosovės


Prishtinė, 13 dhjetor 2003 - Ministria e Tregtisė dhe Industrisė ka prezentuar sot strategjinė e zhvillimit afatmesėm tė ekonomisė sė Kosovės deri nė vitin 2008. Sipas ministrit Ali Jakupi, me kėtė strategji synohet njė zhvillim mė i hovshėm i ekonomisė me prodhimtari tė shtuar dhe tė ardhura tė ngritura. Ai tha se deri mė tash ekonomia e Kosovės ėshtė udhėhequr me vendime tė marra ad-hok, pa politika makroekonomike. Sipas tij, tashmė janė pėrcaktuar prioritetet, si ndėrtimet e gjera nė sferėn e banimit, infrastruktura e rrugėve, energjia, aktivizimi i vendbanimeve rurale, stimulimi i prodhimtarisė vendore dhe i eksporteve.

Sipas kėsaj strategjie nė vitin 2008 GDP-ja pritet tė jetė 8.8 miliardė euro, apo 3.312 euro pėr kokė banori. Lartėsia e normės mesatare tė punėsimit sipas kėtyre strategjive parashihet tė jetė 12%, pėr tė arritur nivelin e punėsimit nė afėr 700 mijė persona nė fund tė vitit 2008.

ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail