Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

ARB mbyll vitin e parė tė punės


Prishtinė, 17 mars 2004 - Agjencia pėr Regjistrimin e Bizneseve, e cila ėshtė nė varėsi tė Ministrisė sė Industrisė dhe Tregtisė, shėnoi tė hėnėn njėvjetorin e punės pėr regjistrimin dhe riregjistrimin e bizneseve.

Haxhi Rama, drejtor i Agjencisė pėr Regjistrimin e Bizneseve, tha gjatė njė konference pėr media se gjatė njė viti kjo agjenci ka pėrmbyllur punėn tė cilėn e bėnte administrata e UNMIK-ut dhe njėsia pėr regjistrimin e bizneseve deri nė mars tė vitit 2003.

Rama tha se deri mė tani biznese tė reja dhe tė riregjistruara janė mbi 29 mijė, ndėrsa biznese tė shuara pėr shkaqe tė ndryshme janė 823.

Sipas tij, agjencia ka punuar nė mėnyrė shumė korrekte dhe nė pajtim me dispozitat ligjore nė fuqi.

Ali Jakupi, ministėr i Tregtisė dhe Industrisė, tha se deri mė tani kishte keqkuptime me komunat lidhur me punėn e agjencisė, por pjesa dėrrmuese e ēėshtjeve janė sqaruar.

Jakupi tha se nė kėtė agjenci edhe mė tutje do tė vazhdojė regjistrimi i bizneseve.

Drejtuesit e agjencisė thanė se procesi i aplikimit pėr regjistrim tė bizneseve do tė jetė i mundshėm deri nė fund tė muajit maj, kur edhe do tė bėhet harmonizimi i bazės sė tė dhėnave me Administratėn Tatimore lidhur me bizneset aktive tė cilat ushtrojnė veprimtarinė dhe janė obligues tatimor.

Pronarėt e bizneseve nėse nuk aplikojnė me kohė pėr riregjistrimin e bizneseve tė tyre janė tė detyruar qė pėrveē shumės prej 5 euro pėr riregjistrim tė bizneseve individuale tė paguajnė edhe dėnimin prej 120 eurosh.

Agjencia ka paraparė qė tani mė nuk do tė ketė dy apo mė shumė biznese tė regjistruara me tė njėjtin emėr, kėshtu qė aplikimet pėr rezervimin e emrit tregtar pėr njė periudhė trevjeēare do tė pranohen vetėm deri mė 30 qershor.

Zyra pėr regjistrimin e bizneseve ėshtė e autorizuar qė tė regjistrojė ndėrmarrjet individuale, ortakėritė e pėrgjithshme, shoqėritė aksionere, shoqėritė me pėrgjegjėsi tė kufizuar, ortakėritė e kufizuara, kompanitė e huaja, si dhe emrat tregtarė pėr secilėn ndėrmarrje.

Pėrderisa nė vendet perėndimore mesatarja e ditėve tė procesimit fillon prej 5 deri nė 16 ditė, nė kėtė agjenci procesimi bėhet mesatarisht pėr njė ditė, duke falėnderuar Bankėn Botėrore pėr financimin e projektit pėr blerjen e pajisjeve elektronike pėr regjistrimin e bizneseve.

ECIKS/Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail