Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Mė 12 maj ofrohet teksti i kontratės kolektive


Prishtinė, 17 mars 2004 - Kėshilli konsultativ trepalėsh, Qeveria, BSPK dhe OEK arritėn sot nė pėrfundim qė me 12 maj tė bėhet ofrimi i tekstit pėr nėnshkrimin e kontratės kolektive. Nė tė njėjtėn kohė ėshtė dakorduar qė tė bėhet pensionimi i parakohshėm, mirėpo duke mos i definuar krejtėsisht gjėrat, ngase ėshtė lėnė mundėsia qė grupi i punės dhe Ministria e punės tė hartojnė ligjin mbi pensionimin e parakohshėm. Anėtari i Qeverisė, ministri Ahmet Isufi njoftoi se duhet tė bėhet dallimi nė mes tė pensionistėve tė cilėt kanė bėrė kontributin nė fondin pensional dhe atyre qė marrin sot pensionin themelor tė vjetėrsisė e qė nuk bazohet nė kontributet e mėhershme. Poashtu nė takimin e sotėm tė Kėshillit Trepalėsh ėshtė arritur pajtimi qė tė pėrgatitet teksti pėr Paktin Social si propozim orientues pėr dy vjet, tha ministri Isufi: “Ne si qeveri do tė jemi partnerė tė denjė t’i realizojmė tė gjitha kėto qė janė obligime tona ndėrsa poashtu do tė kėrkojmė qė edhe partnerėt tanė tė jenė efektiv nė drejtim tė realizimit tė kėtyre qėllimeve.” Kontrata kolektive paraqet njė marrėveshje nacionale nė nivel tė Kosovės e cila pėrfshinė tė gjithė punėtorėt nė ekonominė shoqėrore dhe private, pėrderisa ajo pėr sektorin publik ende ėshtė nė shqyrtim.

ECIKS/Rtk
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail