Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ēeku: Mbėshteteni ekonominė e Kosovės


TIRANĖ 10 MAJ - Tashmė qė pavarėsia e Kosovės ėshtė shumė afėr, Kosova ndjehet e pėrgatitur pėr tė pėrballuar sfidat ekonomike, me tė cilat do tė pėrballet shteti mė i ri i Ballkanit, ka thėnė kryeministri i Kosovės, nė Tiranė, tė enjten nė Forumin e “Crans Montana”.

Ēeku ka thėnė se integrimi euroatlantik ku do tė kėrkojė tė operojė Kosova, pas pėrcaktimit tė statusit, duhet tė shoqėrohet me rritjen e investimeve, dhe me njė situatė mė tė favorshme ekonomike. Nė fjalėn e mbajtur nė Forumin e lartė tė nivelit ekonomik, Crans Montana, qė po mbahet nė Tiranė, kryeministri i Kosovės Agim Ēeku ka kėrkuar nga tė pranishmit qė ta shohin Kosovėn si njė vend ku mund tė vendosin investimet e tyre nė tė ardhmen, gjė e cila do ta ndihmonte vendin pėr t’u zgjuar nga kriza ekonomike.

Forumi i lartė ekonomik zhvillon punimet pėr herė tė dytė nė Tiranė, ku marrin pjesė ekspertė dhe personalitete tė larta tė Qeverisė shqiptare. Nė qendėr tė debatit tė sė enjtes ka qenė rritja e potencialeve ekonomike tė Shqipėrisė, gjė e cila do ta ndihmonte kėtė tė fundit tė afrohej mė shumė me aspiratat e saj pėr t’iu bashkuar Evropės.

Kryeministri, Sali Berisha, i cili ka pėrshėndetur kėtė forum ka thėnė se “Shqipėria ka bėrė hapa tė sigurta drejt objektivit tė saj mė madhor pėr tė qenė vendi mė mikpritės dhe mė i sigurt pėr investitorėt”. Duke vėnė nė pah ndryshimet me tė cilat e gjen ky forum i lartė Shqipėrinė kėtė vit, ai ka vėnė nė pah firmosjen e marrėveshjes sė Stabilizim-Asociimit me BE-nė. Sipas tij tashmė vendi ėshtė “njė Shqipėri, e cila po punon intensivisht pėr zbatimin me seriozitet tė marrėveshjes Ad-Interit me BE”.

”Njė vend, i cili ka dhėnė prova tė qarta tė kontributit nė sigurinė e brendshme, atė rajonale dhe mė gjerė, dhe ēka meritoi tė merrte mesazhin e Samitit tė Rigės si njė nga vendet potencialisht tė mundshme pėr anėtarėsim nė Nato, nė Samitin e Bukureshtit. Por Shqipėria e kėtij viti ėshtė njė Shqipėri mjaft e ndryshuar nė rrafshin ekonomik, njė Shqipėri qė ka bėrė hapa tė sigurta drejt objektivit tė saj mė madhor pėr tė qenė vendi mė mikpritės, vendi nė tė cilin ju tė zbatoni me lehtėsinė mė tė madhe, me shpejtėsi tė madhe, me sigurinė mė tė plotė, projektet dhe ėndrrat tuaja”, ka thėnė Berisha.

Kreu i Qeverisė ka pohuar ndryshimet nė sistemin fiskal, uljen me 30% tė sigurimeve shoqėrore, uljen e ēmimit tė energjisė pėr biznesin, eliminimi nė njė farė mase i burokracisė, njė fenomen i njohur ky nė Shqipėrinė e kėtyre viteve. Sipas kryeministrit “nė vitin 2006, krahasuar me vitin 2004, investimet e huaja u rritėn 4 herė, tė marra pėr frymė - ato kanė qenė 28 dollarė pėr frymė dhe arritėn nė 130 dollarė pėr frymė.

“Shqipėria ofron realisht mundėsi tė mėdha. Ėshtė njė vend me stabilitet makroekonomik tė admirueshėm, treguesit e saj makroekonomikė janė identikė me Finlandėn. Ka njė rritje ekonomike rreth 6 %, njė inflacion prej 2,4 %, njė deficit buxhetor 2,6 %. Pozicioni gjeografik i saj duhet tė shndėrrohet nė njė mundėsi pėr tė pėrfituar njė rritje tė ndjeshme ekonomike”, ka thėnė Berisha.

Marrė nga Koha Ditore
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail