Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqyrtohet strategjia e zhvillimit 2007-2013


Prishtinė, 18 dhjetor 2006 - Sundimi i ligjit, infrastruktura, resurset njerėzore dhe ato natyrore janė 4 shtyllat nė tė cilat do tė bazohet strategjia e zhvillimit tė Kosovės pėr periudhėn 2007 – 2013. Kjo u bė e ditur pas takimit tė Kėshillit Drejtues tė Strategjisė Zhvillimore tė Kosovės ku edhe u shqyrtua draft dokumenti i parė i Strategjisė. Dokumenti pritet tė miratohet deri nė fund ta janarit, ndėrsa Kryeministri Ēeku e sheh atė si “marshall plan” pėr zhvillimin e Kosovės.


Kryeministri Agim Ēeku vlerėsoi se Draft-dokumenti i Strategjisė sė Zhvillimit tė Kosovės, pėr periudhėn 2007-2013, i jep njė pėrgjigje sfidave tė zhvillimit ekonomik tė Kosovės dhe kėrkesave tė qytetarėve. Ēeku tha se strategjia jep njė orientim pėr zhvillimin e Kosovės nė periudhė. Sipas tij, zhvillimi ekonomik i Kosovės pėr kėtė periudhė bazohet nė katėr shtylla kryesore. “Nė radhė tė parė nė sundimin e ligjit, nė radhė tė dytė nė infrastrukturė, radha e tretė ėshtė kapitalizimi i resurseve qė i kemi, resurset mė tė mėdha tonat janė popullata e re, dinamike e talentuar dhe pėrmes edukimit ta kapitalizojmė dhe mandej resurset tjera natyrore dtth qė janė rezervat tona tė linjitit nė sektorin e energjisė”, tha kryeministri Ēeku. Pėr koordinatorin e hartimit tė kėtij dokumenti, Muhamet Sadikun, kjo strategji do tė jetė njė skenar reformues i rritjes ekonomike tė Kosovės nė tė ardhmen e qė mendohet tė jetė rreth 5%. Ky ėshtė aspekti mė i rėndėsishėm thotė Sadiku, ndėrsa pohohn se prioritet mbi prioritete ėshtė rritja e qėndrueshme ekonomike e cila gjeneron punėsim.” Ēdo strategji qė do tė del nė sipėrfaqe duhet ta adresojė problemin e papunėsisė nė Kosovės, sepse prosperiteti ekonomik nė Kosovė nėnkuptohet vetėm atėherė nėse hapen vende tė reja tė punės”, tha ai. Draft-dokumenti i strategjisė sė zhvillimit tė Kosovės do t’i kalojė qeverisė. Ajo do ta shndėrrojė atė nė draft final, i cili mė pas do tė del nė diskutim publik dhe nė fund do tė miratohet nga Kuvendi. Sipas kryeministrit Ēeku, kjo procedurė do tė finalizohet nė fund tė janarit, ndėrsa ky “marshall plan“ i zhvillimit tė Kosovės do tė prezantohet edhe nė konferencėn e donatorėve menjėherė pas zgjidhjes sė statusit.

RTK / ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail