Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

USAID: Kosova, potencial i madh ekonomik


Prishtinė, 27 shtator 2005 - Zyra e Agjencisė sė Shteteve tė Bashkuara pėr Zhvillim Ndėrkombėtar, USAID, nė Kosovė, mendon se Kosova ka njė potencial shumė tė madh mbijetese ekonomike nė tė ardhmen, pavarėsisht nga statusi i ardhshėm i saj. Drejtori i kėsaj zyre nė Prishtinė, Ken Jamashita, thotė se sektori ekonomik nė Kosovė mund tė jetė konkurrues, por po kėshtu, ėshtė shumė e rėndėsishme qė Kosova tė ketė institucione tė mira, gjyqėsi tė pavarur, dhe njė sistem tė fortė gjyqėsor.

Zėri i Amerikės: Zoti Jamashita, zyra juaj ka projekte tė ndryshme kėtu, cilat janė projektet mė tė rėndėsishme me tė cilat po punoni tani?

Ken Jamashita: Kemi projekte tė ndryshme, dy mė tė rėndėsishmet tani janė rritja ekonomike dhe qeverisja e mirė, demokracia dhe qeverisja. Pėr rritjen ekonomike po punojmė mė shumė me makroekonominė, pėrmirėsimi i administratės sė taksave, forcimi i Ministrisė sė Financave. Po punojmė edhe pėr zhvillimin e bizneseve tė vogla, veēanėrisht nė bujqėsi, pėr tė pėrmirėsuar konkurrencėn dhe prodhimin. Nė projektin pėr qeverisje po punojmė pėr kalimin e Ministrisė sė Drejtėsisė qė duhet tė bėhet nė nėntor. Po punojmė edhe pėr qeverisjen lokale me komunat pėr tė ndėrtuar kapacitetet e tyre. Kemi programe mė tė vogla pėr zgjidhjen e konflikteve, qė mendojmė se janė thelbėsore qė Kosova tė jetė paqėsore dhe e qėndrueshme pėr tė gjithė banorėt e saj.

Zėri i Amerikės: Kur flitet pėr statusin e ardhshėm pėrfundimtar tė Kosovės, gjithmonė ngrihet ēėshtja nėse Kosova ka potencial pėr tė mbijetuar si njė shtet i pavarur? Cili ėshtė mendimi juaj?

Ken Jamashita: Pa paragjykuar ēfarė statusi do tė ketė Kosova nė tė ardhmen, nė kuptimin e potencialit tė saj ekonomik dhe tė ligjit e rendit, do tė thosha se Kosova ka njė potencial shumė tė madh. Nga ana ekonomike, ka njė sektor ekonomik, shumė, shumė tė mirė, dhe disa industri tė vogla tė mira. Mund tė jetė konkurruese, ka njė mundėsi vėrtetė tė mirė pėr tė ardhmen. Gjithsesi, ėshtė shumė e rėndėsishme pėr anėn tjetėr tė medaljes, qeverisjen e mirė, qė tė jetė e themeluar mirė. Duhen institucione tė mira, gjyqėsi e pavarur, dhe njė sistem i fortė gjyqėsor nė mėnyrė qė kontratat tė mund tė zbatohen, nė mėnyrė qė ligji, rendi dhe transparenca tė arrihen plotėsisht.

Zėri i Amerikės: Ju keni punuar kėtu 6 vjet, cila ėshtė sasia e parave qė ėshtė investuar dhe a ia vlente?

Ken Jamashita: Definitivisht ka qenė njė investim qė ia ka vlejtur. Vitet e para, menjėherė pas konfliktit, buxheti ynė ishte rreth 100 milion dollarė, ėshtė ulur tani nė rreth 30 milion dollarė amerikanė, por ky zvogėlim nuk do tė thotė se pėrparėsia jonė ėshtė zbehur. Do tė thotė vetėm se lloji i ndihmės ka ndryshuar. Nė vitet e para, nė dy vitet e para, pjesa mė e madhe e ndihmės sonė ka qenė nė rehabilitim dhe rindėrtim, pas dėmeve tė luftės. Tani po pėrqendrohemi nė ndėrtimin e institucioneve dhe kapaciteteve tė institucioneve. Besojmė se vėrtetė ia ka vlejtur.

Zėri i Amerikės: Si e shihni Kosovėn si pjesė tė rajonit politikisht, ekonomikisht, nga pikėpamja sociale? Ēfarė mund tė ofrojė Kosova si pjesė e rajonit dhe si pjesė e Evropės?

Ken Jamashita: Kosova si pjesė e rajonit dhe si pjesė e Evropės, nga pikėpamja politike, ekonomike, sociale, ka dy milion njerėz, gjeografia e saj ėshtė relativisht e vogėl, ka mundėsi tė integrohet dhe tė punojė mirė me fqinjėt e saj. Nga pikėpamja rajonale, me Euron, Kosova nuk do tė mund tė mbijetojė vetė. Kosovarėt e kuptojnė kėtė dhe gjithė koncepti i integrimit ėshtė vėrtetė njė hap kritik drejt kėsaj.

VoA - Linda Karadaku-Ndou
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail