Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Haradinaj merr mė tepėr kompetenca nė ekonomi


Petersen: “Ne do t’i ndėrrojmė pozitat pėrmes kosovarizimit tė institucioneve ekonomike. Kosovarėt do tė kenė shumicėn, ndėrsa ndėrkombėtarėt pakicėn”

Prishtinė, 25 dhjetor 2004 - Shefi i UNMIK-ut, Soren Jessen-Petersen premtoi nė Prishtinė se misioni qė ai drejton do tė kalojė nė pozitėn e kėshilldhėnėsit, ndėrsa me shumicėn e kompetencave do tė merret qeveria vendore. Nė aspektin ekonomik, ai tha se kryeministri Ramush Haradinaj nė tė ardhmen do ta drejtojė Kėshillin Ekonomik Fiskal, i cili merret me hartimin e politikave fiskale dhe cakton parametrat buxhetorė nė vend. Nė tė kaluarėn KEF drejtohej nga kreu i UNMIK-ut.

Petersen ėshtė pajtuar qė tė transferojė tek institucionet vendore menaxhimin e pyjeve nė Kosovė, ndėrsa premtoi ristrukturimin e Autoritetit Bankar dhe tė Pagesave tė Kosovės (qė luan rolin e Bankės Qendrore) nė mėnyrė qė qeveria tė ketė mė tepėr pėrfaqėsues nė Bordin Drejtues.

“Ne do t’i ndėrrojmė pozitat nėpėrmes kosovarizimit tė institucioneve ekonomike. Kosovarėt do tė kenė shumicėn, ndėrsa ndėrkombėtarėt pakicėn (e menaxhimit tė ēėshtjeve ekonomike)”, tha kreu i administratės ndėrkombėtare nė Kosovė.

Petersen dhe Haradinaj kanė diskutuar gjithashtu pėr situatėn energjetike nė vend dhe implementimin e standardeve.
Problem kryesor pėr momentin nė Kosovė ėshtė privatizimi i ndėrmarrjeve shoqėrore. Agjencia Kosovare e Mirėbesimit, e cila ėshtė e ngarkuar me kėtė proces ėshtė nė varėsinė e ndėrkombėtarėve. Shpesh drejtues tė saj janė akuzuar pėr bllokim tė procesit tė privatizimit si dhe pėrfaqėsues tė biznesit kosovar kanė kėrkuar qė kompetencat e privatizimit tė kalohen te qeverisja vendore.

“Prioritet pėr vitin e ardhshėm do tė jetė plotėsimi i standardeve nė bashkėpunim me qeverinė e Kosovės e cila ėshtė shumė aktive”, tha Nikolaus Lambsdorff gjatė njė takimi me gazetarėt mbi situatėn ekonomnike nė vend. Ai ėshtė i njohur nė Kosovė si njeriu i cili ka bllokuar pėr nėntė muaj procesin e privatizimit nė Kosovė.
Duke cituar raportet e Fondit Monetar Ndėrkombėtar, kreu i Shtyllės IV tha se ėshtė raportuar progres nė shumė sektorė tė ekonomisė. “Sipas raporteve tė FMN-sė, ka rritje tė sektorit privat pėr 2-3 pėr qind nė dy vitet e fundit. Ata shohin progres nė ndėrtimin e institucioneve, ndėrsa kosovarizimi i institucioneve ėshtė treguar i sukseshshėm”, tha Lambsdorff, i cili nė fund tė janarit kthehet nė vendin e tij, pėr tė shėrbyer nė Shėrbimin e Jashtėm Gjerman.

Sa i pėrket kalimit tė kompetencave te institucionet vendore, ai tha se transferimi do tė vazhdojė, ndėrkohė qė pėrmendi bekimin e Nju Jorkut pėr kėtė ēėshtje.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail