Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rritet inkasimi i KEK-ut pėr 40 pėr qind


Prishtinė, 27 prill 2004 - Aksioni i filluar me 12 prill, po shėnon rezultate mjaft tė mira, vlerėsohet nė KEK. Sipas zyrtarėve, kjo paraqet njė hap drejt shlyerjes sė borxheve tė mėdha, tė cilat kapin shumėn prej rreth 160 milionė euro. Pėr kėtė, veprimet pėr ēkyqjen e konsumatorėve do tė vazhdojnė deri sa tė shlyhen borxhet e fundit ngase gjendemi nė gjendje jo tė mirė financiare”, thotė zėdhėnėsi Bektesh Rrudhani. Ėshtė filluar kryesisht me ēkyqjen nga rrjeti tė konsumatorėve komercialė, pastaj kalohet nė shėrbime publike, tė disa pjesėve tė ministrive dhe tė ekonomive familjare. Borxhlinjtė nuk ēkyqen menjėherė, por atyre iu jipen disa mundėsi, thotė z. Rrudhani, duke sqaruar se nga konsumatorėt komercialė kėrkohet tė paguajnė menjėherė rreth 60% tė borxhit tė pėrgjithshėm, kurse nga ekonomitė familjare tė paguajnė sė paku tri fatura. “Edhe i jepet afati pėr pagesėn e pjesės tjetėr tė borxhit tė mbetur, nėse edhe nė kėtė kohė nuk i paguan borxhet atėherė do tė shkojmė ndoshta edhe nė njė veprim jo shumė tė dėshirueshėm, tė konfiskojmė njehėsorėt elektrikė dhe kabllot pėrcjellėse dhe natyrisht nė rastet e tilla edhe do tė bėhen gati kallzimet penale”, sqaron z. Rrudhani. Detyrė e ekipeve, shembull nė rajonin e Prishtinės, ėshtė t’i ēkyqin afro 100 borxhlinjė nė ditė. Nėse ndonjė prej tyre nuk i lejon ekipet t’a kryejnė punėn e vet, ekipet janė tė detyruara t’i paraqiten eprorit, e pastaj eprori pėrmes udhėheqėsit tė vet kėrkon ndihmėn e policisė.

ECIKS / RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail