Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosova nuk i dėshiron 30 milionė € tė Serbisė


Pėr ministrin Haki Shatri, investimi i Qeverisė serbe si subjekt nė Kosovė, ėshtė njė punė qė s’e rrok kurrqysh. Sipas tij, Qeveria serbe nuk e ka kontaktuar asnjė zyrtar tė Kosovės, me pėrjashtim tė ndonjė serbi nė veri tė Mitrovicės. Edhe pėr ministrin Slavisha Petkoviq, investimet qė nuk e pėrfillin Qeverinė e Kosovės janė tė papranueshme

Prishtinė, 9 tetor 2006 - Investimet prej rreth 30 milionė euro qė janė paralajmėruar nga Qeveria serbe pėr Kosovėn, nuk janė mirėpritur nga zyrtarėt vendės. Haki Shatri, ministėr i Ekonomisė dhe i Financave (MEF), ka deklaruar se modeli se si janė proklamuar investimet nga serbėt ėshtė i papranueshėm. ”Qeveria serbe si subjekt tė investojė nė Kosovė, ėshtė njė punė qė s’e rrok kurrqysh dhe kjo nuk do tė ndodhė”, tha ministri Haki Shatri pėr “Lajmin”. Ai ka mohuar qė Qeveria e Kosovės ėshtė kontaktuar nga organet serbe pėr kėtė iniciativė. “Ndoshta kanė kontaktuar me ndonjėrin prej atyre qė i kanė nė veri tė Mitrovicės, por me ne jo”.

Ndėrkohė ministri Shatri thotė se qeveria e vendit ėshtė e hapur qė t’u ofrojė kushte tė gjithė investitorėve seriozė, pėrfshirė kėtu edhe nėse ata janė serbė. “Parimisht ne nuk jemi kundėr investimeve edhe nėse janė nga Serbia, por e papranueshme pėr ne ėshtė qė implementuese tė jetė Qeveria e Serbisė” .

Edhe pėrfaqėsuesi i komunitetit serb nė Qeverinė e Kosovės, Slavisha Petkoviq, pothuajse e ka tė njėjtin mendim si kolegu shqiptar. Sipas tij, ēdo investim duhet t’i zbatojė procedurat qė aplikohen nė Kosovė. “Ēdo investim qė bėhet nė Kosovė, veēanėrisht ato qė vijnė nga Serbia, duhet tė shkojnė vetėm nėpėrmjet Qeverisė sė Kosovės dhe nė asnjė mėnyrė tjetėr”, ka thėnė pėr “Lajmin” ministri Petkoviq. Sipas tij, edhe pėr investimet e paralajmėruara duhet tė vlejė e njėjta gjė, respektivisht tė zbatohen ligjet qė aplikohen nė Kosovė.

Ndėrkohė, Zoran Mihajloviq, zyrtar i Ekipit ekonomik tė Serbisė pėr Kosovėn, pa komentuar shumė, ka thėnė se gjėrat parashihet tė implementohen ashtu siē janė publikuar. Nė anėn tjetėr, sipas deklaratės zyrtare, e publikuar nė faqen zyrtare tė Departamentit ekonomik tė Serbisė pėr Kosovėn, e nėnshkruar nga Nenad Popoviq, thuhet se Beogradi ka marrė sinjale pozitive nga qeveria dhe shqiptarėt e Kosovės se do t’i pranojnė investimet e tyre. “Investimet e Republikės sė Serbisė nė ‘krahinė’ janė nė dobi tė zhvillimit ekonomik dhe askush nuk ka asgjė kundėr ". Popoviqi ka deklaruar se kjo iniciativė ėshtė nė kuadėr tė Planit Kombėtar Investiv, sipas tė cilit nė mjediset serbe nė Kosovė, gjatė viteve 2006 e 2007, do tė investohen 32.6 milionė euro. Sipas tij, investimet do tė pėrqendrohen nė zhvillimin ekonomik, infrastrukturė, arsim, shėndetėsi dhe nė standardin e qytetarėve, qė sipas tyre ėshtė shumė i ulėt. Por, edhe nė kėtė kontekst, ministri Shatri ka thėnė se kėtė gjė e ka parasysh vetė Qeveria e Kosovės dhe asnjė ndėrhyrje politike nga jashtė e kamufluar me politikė nuk do tė jetė e pranueshme dhe nuk do tė tolerohet nga Qeveria e Kosovės.

Lajm

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail