Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Begatohet MTL-ja ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės


Prishtinė, 27 janar 2004 - Autoritetet e Shqipėrisė dhe tė Kosovės do tė diskutojnė dy ditė radhazi nė Prishtinė zgjerimin e Marrėveshjes sė Tregtisė sė Lirė ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės. Ky ėshtė edhe qėllimi i vizitės sė ministrit tė Ekonomisė sė Shqipėrisė, Anastas Anxheli nė Kosovė. Gjatė njė forumi tė biznesit tė organizuar nga Oda Ekonomike dhe Dhoma e Tregtisė sė Shqipėrisė, afaristėt e dy vendeve do tė diksutojnė mė tepėr detaje rreth aplikimit tė tregtisė sė lirė.

Ministri shqiptar i ekonomisė Anastas Anxheli fillimisht u takua me homologun kosovar, ministrin Ali Jakupi. Tė dy ministrat kanė pėrgėnjeshtruar mundėsinė e ndryshimit tė marrėveshjes pėr tregti tė lirė.

“Nuk do tė ketė ndryshim tė marėveshjes, por, vetėm begatim tė saj, janė shprehur ministrat pas takimit. Ministri Anxheli tha se zhvillimi ekonomik i tė dy vendeve do tė krijojė mundėsi tė reja pėr zhvillim, ndėrsa qė Kosovės do t’i krijonte lehtėsira edhe nė planin politik”.

Ali Jakupi ministėr i Tregtisė dhe Industrisė sė Kosovės vizitėn e delegacionit tė lartė ekonomik tė Shqipėrisė e vlerėsoi si shtytje nė rritjen e bashkėpunimit ekonomik nė mes dy vendeve. Ministri Jakupi tha se marrėveshja e tregitsė sė lirė i ka hapur rrugėn e bashkėpunimit institucional, ndėrsa qė takimet e ndėsjella do tė mundėsojnė thellimin e bashkėpunimit.

Ministri shqiptar i Ekonomisė ėshtė takuar edhe me kryeministrin Bajram Rexhepi dhe po merrė pjesė nė Forumin e Biznesit qė po organizohet nga Oda Ekonomike dhe Dhoma e Tregtisė e Shqipėrisė. Shqipėria ėshtė vendi i parė me tė cilin Kosova ka nėnshkruar marrėveshjen e Tregtisė sė Lirė, e cila ka filluar tė aplikohet nga 1 tetori i vitit tė kaluar. Me anė tė saj 50 pėr qind e mallrave qė tregtohen ndėrmjet dy vendeve nuk do tė ngarkohen me taksė doganore.

ECIKS / RK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail