Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Bajram Kosumi - Kryeministėr i ri i Kosovės


Prishtinė, 23 mars 2005 - Parlamenti i Kosovės votoi tė mėrkurėn pėr zgjedhjen e kryeministrit dhe qeverisė sė re tė vendit, e cila do tė kryesohet tani nga Bajram Kosumi, nėnkryetar i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės. Zoti Kosumi dhe kabineti i tij u zgjodhėn me 71 vota pro dhe 36 kundėr nė njė session parlamentar debatesh, qė megjithatė pėrfundoi me rezultatin e pritur.

Opozita kundėrshtoi zgjedhjen e zotit Kosumi dhe qeverisė sė tij duke vėnė nė dukje disa ēėshtje tė rėndėsishme, si korrupsioni dhe krimi i organizuar. Kryetari i Partisė Demokratike, Hashim Thaēi, nuk dha emra konkretė tė anėtarėve tė kabinetit apo kujdo tjetėr qė opozita i akuzon si tė pėrfshirė nė korrupsion apo krim tė organizuar. “Ne kėrkuam nga i nominuari pėr kryeministėr, tani i zgjedhur, zoti Kosumi, qė si kryeministėr i Kosovės, tė tėrheqė nga kabineti elementin qė pėrfaqėson tė keqen e Kosovės nė mėnyrė qė tė kemi qeverisje tė qėndrueshme, tė pėrparimit, qė do tė respektonte ligjin dhe jo qė do ta shpėrdoronte atė”.

Partia Ora e kryesuar nga Veton Surroi po kėshtu paraqiti kundėrshtitė e veta. Zoti Surroi kėrkoi sqarimin e akuzave tė bėra nga Partia Demokratike e Kosovės.

ECIKS / VoA
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail