Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Deklaratė e pėrbashkėt pėr koridorin 8


Tiranė, 1 prill 2004 - Ministrat e Transporteve tė vendeve ku kalon Korridori i Tetė, gjatė takimit tė tyre tė zhvilluar dje nė Tiranė, nėnshkruan njė Deklaratė tė pėrbashkėt, nė bazė tė sė cilės vendet bien dakort, tė bashkėrendojnė punėn pėr zhvillimin dhe ndėrtimin e kėtij Korridori. Korridori i Tetė pėrfshin Shqipėrinė, Bullgarinė, Greqinė, Turqinė, Italinė dhe Maqedoninė. Nė bazė tė Deklaratės, kėrkohet angazhimi i tė gjitha vendeve pėr bashkėrendimin e punės, ēka do tė ndihmonte mė shumė nė gjetjen e donatorėve pėr ndėrtimin e tij. Ministri i Transporteve Spartak Poēi gjatė nėnshkrimit tė kėsaj deklarate tha se "takimi i sotėm ėshtė pjesė e pėrpjekjeve qė po bėjnė qeveritė e vendeve ku kalon korridori i Tetė me Bashkimin Europian dhe Donatorėt pėr ndėrtimin e tij. Vendimi i marrė nga tė gjitha shtetet anėtare pritet ti japė njė shtysė punės pėr realizimin e projekteve konkrete nė ndėrtimin tėrėsor tė kėtij korridori. "Ky korridor ka jo vetėm karakter tė shumėllojshėm, rrugor hekurudhor, ajror. Gjithashtu nė kėtė korridor pėrfshihet edhe korridori i gazit dhe energjisė, ndėrmjet vendeve tė rajonit", u shpreh ministri Poēi. Ambasadori i Komisionit Europian, Lutz Salzamann, u shpreh gjatė kėtij takimi se, "Korridori i Tetė konsiderohet si i rėndėsishėm pėr integrimin e rajonit perėndimor". Ndėrkohė sipas ministrit Italian tė transporteve Pietro Lunardi, "Ky korridor nuk ėshtė vetėm njė strukturė rrugore dhe hekurudhore por njė projekt i rėndėsishėn nė kuadrin e 30 prioriteteve tė parashikuara nė Kėshillin e Ministrave tė Transportit". Italia kėrkoi qė ky korridor tė pėrfshihej nė infrastrukturėn strategjike, ēka do tė rikonfirmojė edhe njė herė rėndėsinė e kėtij korridori. Pėrfshirja e tij nė infrastrukturėn strategjike siguron deri nė rreth 70 % tė financimeve tė korridorit nga Bashkimi Europian, pėr njė afat 35 vjeēar. Korridori pritet tė pėrfundojė nė vitin 2020. Pėr zhvillimin e tij ėshtė krijuar edhe njė Sekretariat, nė Bari tė Italisė, i cili do tė shėrbejė si pikė referimi pėr planet rrugore, hekurudhore, si dhe ato financiare. "Ky korridor do tė ndihmojė nė rritjen e bashkėpunimit ndėrmjet vendeve, si dhe nė zhvillimin e sektorėve tė rėndėsishėm tė ekėnomisė sė ēdo vendi si, turizmi, biznesi privat etj",- u shpreh z/kryeministri dhe ministri bullgar i Transporteve Nikollaj Vasiliev".

ECIKS / News24
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail