Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kastrati: Duhet qetėsi pėr njė ekonomi tė qėndrueshme


Prishtinė, 5 maj 2004 - "Mė shumė se kurrė na duhet qetėsia pėr ta zhvilluar njė ekonomi stabile, andaj jemi kundėr trazirave", ka deklaruar sot kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Ismail Kastrati gjatė njė takimi, nė Prishtinė, me biznesmenin amerikan Hanri Pinkenshtajn dhe ka shtuar se ; "Kemi kapacitete energjetike dhe kapacitete rezervė tė thėngjillit, tė cilat po tė pėrdoreshin pėr prodhim tė rrymės, do tė furnizohejė edhe njė pjesė e rajonit". Ai gjithashtu pohoi t'i ketė bėrė tė ditur Pinkenshtajn se privatizimi nė energjetikė nuk ka filluar ende nė Kosovė, mirėpo me rikonstruimin e saj do tė bėhet njė gjė e tillė. Biznesmeni Pinkenshtajn tha se ėshtė interesuar rreth privatizimit tė energjetikės, prodhimit tė saj, pastaj pėr magjistralen e cila do ta lidhė Kosovėn me Shqipėrinė, si edhe nė anėn tjetėr Merdar-Nish. Me kėtė magjistrale Kosova do tė ketė dalje nė det dhe njė gjė e tillė Kosovės i ėshtė dashur edhe mė herėt, ka pohuar Pinkenshtajn, pėr tė shtuar se kėtė autostradė duhet ta pėrcjellė edhe hekurudha. Pinkenshtajn ėshtė interesuar pėr tė gjitha projektet ekonomike qė ka bėrė OEK-u dhe projektet e tjera nė infrastrukturėn rrugore. "Ne do tė jemi bashkė pėr tė pėrparuar Kosova," tha ai duke i premtuar palės kosovare se, po tė mirren leja nga UNMIK-u pėr projektet si autostrada, ka mundėsi qė ato tė financohen menjėherė dhe se "ne do tė merrnim leje mė lehtė nga Banka Botėrore pėr tė investuar nė kėto projekte" , ka thėnė Pikenshtajn. "Nė Kosovė nuk ka asnjė kilometėr rrugė tė ndėrtuar tė nivelit ndėrkombėtar dhe magjistralja e paraparė Shqipėri-Kosovė-Serbi ėshtė paraparė tė jetė e nivelit ndėrkombėtar," ka vlerėsuar Kaqusha Jashari, drejtoreshė nė Drejtoratin e Rrugėve tė Kosovės, pėr tė shtuar se nė qoftė se rregullohet njė gjė e tillė nuk do tė pėrfitojė vetėm Kosova, por edhe tėrė Ballkani.

ECIKS/Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail