Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Diskutohet projektligji pėr shpronėsimet me interes publik


Prishtinė, 7 mars 2006 - Projektligji pėr shpronėsimet me interes publik, mund t'i procedohet Parlamentit tė Kosovės sepse e ka pėrmbajtjen dhe cilėsinė e mirė. Ky vlerėsim doli sot nga dėgjimi publik i kėtij projektligji, organizuar nga Komisioni pėr Ekonomi, Tregti, Industri, Energjetikė, Transport dhe Telekomunikacion i Kuvendit tė Kosovės.

Projektligji i hartuar nga vet komisioni i pėrcakton rregullat mbi shpronėsimin e pasurisė private, procedurėn e shpronėsimit dhe kompetencat mes qeverisė, komunave, personit privat, autoriteteve publike. Po ashtu pėrcaktohet procedura e vlerėsimit dhe konditat e kompensimit apo ēmimeve e cila pėr bazė e ka vlerėn e tregut, sepse Kosova ėshtė nė tranzicion drejt ekonomisė sė tregut. Kryetari i komisionit Fatmir Rexhepi, tha se nė dėgjim publik ku morėn pjesė anėtarėt e komisionit, si dhe ekspertė tė tjerė vendorė e ndėrkombėtarė, ėshtė dhėnė vlerėsim pozitiv. Projektligji do tė ndihmojė nė realizimin mė tė shpejt nė planet strategjike, apo projektet pėr ndėrtimin apo zgjerimin e infrastrukturės publike, siē janė objektet e ndryshme arsimore, shėndetėsore, tė rrugėve, hekurudhave, ujėsjellėsit etj.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail