Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Vlera e PTK-sė mbi 1 miliard euro, thotė menaxhmenti

Prishtinė, 15 qershor 2007 - Qeveria e Kosovės duhet tė vendos kur dhe si do tė bėhet privatizimi i Postė-Telekomit tė Kosovės. Por, kjo duhet tė bėhet nė harmoni me vlerėn e ndėrmarrjes e cila sipas vlerėsimeve tė PTK-sė kap vlerėn prej njė miliard eurosh. Kėshtu u tha pas takimit tė sotėm tė kreu tė Odės Ekonomike tė Kosovės Besim Beqaj dhe ish drejtorit tė PTK-sė Etrur Rrustemaj.

Beqaj mė tej tha se ėshtė me rėndėsi qė Posta, sikurse edhe ndėrrmarjet tjera tė gjejnė vlerėn e vet nė treg. “Kjo pėr mua ėshtė shumė me rėndėsi sepse kuotizimi i ndėrmarrjeve tė mėdha publike tė cilat pėr momentin ne e kemi njė tė tillė dhe rritja e vlerave tė tyre ėshtė me potencial tė jashtėzakonshėm. Prandaj ėshtė vendim i Qeverisė se kur do ta marrė vendimin pėr privatizim, mirėpo kjo duhet tė bėhet gjithmonė nė harmoni me vlerėn e ndėrmarrjes tė cilėn e ka nė treg”. Duke folur rreth privatizimit tė Postės dhe Telekomunikacionit tė PTK, ish drejtori i saj Etrur Rrustemaj tha se privatizimi ėshtė pjesė e qeverisė, e cila do tė vendos se a do tė privatizohet dhe kur mund tė ndodh kjo. “Analizat financiare pėr momentin apo vlerėsimi i Valės 900 janė bėrė nga stafi i brendshėm i PTK – sė. Kėto analiza do tė verifikohen edhe prej konsulencės ndėrkombėtare. Pėr momentin PTK – ja kap vlen 900 deri nė 1 miliard euro ndėrsa tani varet nga Qeveria, institucionet pėrkatėse dhe aksionarėt se kur dhe si do tė bėhet privatizimi”, tha Rrustemaj. Vlera e PTK-sė nė treg kėtė vit ėshtė shumė mė e lartė se sa vitin e kaluar, bėri tė ditur ish drejtori i PTK-s Etrur Rrustemaj, duke mos pėrmendur vlerėn e vitit tė kaluar.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail