Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rugova: Tė subvencionohen prodhuesit bujqėsorė kosovarė


PRISHTINĖ, 05 NĖNTOR 2003 - Kryetari i Kosovės Ibrahim Rugova, priti njė delegacion tė Aleancės Kosovare tė Biznesit, i cili ka filluar njė fushatė tė gjerė pėr afirmimin e prodhimeve vendore dhe pėr sigurimin e pėrkrahjes sė institucioneve tė Kosovės pėr ndryshime sistemore qė do tė ndihmojnė shtimin e prodhimit vendor.

Pas takimit, kryetari Rugova shprehu mbėshtetje tė plotė pėr zhvillimin e bujqėsisė dhe pėr shtimin e prodhimit vendor. Ai theksoi se institucionet duhet tė japin subvencione pėr prodhuesit bujqėsorė tė Kosovės. Institucionet e Kosovės duhet ta trajtojnė si ēėshtje prioritare shtimin e prodhimit vendor, duke ndihmuar nė forma tė ndryshme kompanitė prodhuese, si edhe duke penguar konkurrencėn jolojale nė tregun kosovar-tha kryetari Rugova.

Kryetari i Asociacionit tė Biznesit Kosovar, Agim Shahini u shpreh i kėnaqur me rezultatet e para tė “Javės sė Biznesit Kosovar” qė u mbajt javėn e kaluar. Ai theksoi se kjo fushatė, e cila synon afirmimin e prodhimeve vendore dhe identifikimin e problemeve e vėshtirėsive tė prodhuesve do tė vazhdojė gjatė tėrė vitit.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail