Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosmocelli nuk paguan paratė


Konsorciumi "Kosmocell" nuk i ka paguar 81 milionė eurot e ofruara pėr tenderin mobil. Pėrfaqėsuesit e saj thonė se kanė probleme teknike me transferimin e mjeteve. Qeveria dhe ART-ja kėrkojnė dėshmi pėr pagesėn, nė tė kundėrtėn vlerėsojnė se ky konsorcium humb tė drejtėn si fitues…

Sipas rregullores, radha ėshtė pėr tė dytin nė listė, "Mobitel-Ipko-net". Por, fletėregjistrimi i kompanisė sllovene, meqė figuron aksionare edhe nė "Kosmocell", ka shtuar dyshimet pėr "tėrheqje taktike".
Prishtinė, 20 shkurt 2007 - Telefonia mobile nė vend sėrish filloi me njė maratonė tė re shtyrjesh. Konsorciumi "Kosmocell", i shpallur fituesi i tenderit pėr operatorin e dytė mobil, nuk e ka paguar shumėn e ofruar prej 81 milionė eurove, ndėrsa zyrtarėt e tij janė duke kėrkuar njė shtyrje dyditore, gjė e cila deri nė orėt e mbrėmjes ėshtė refuzuar nga zyrtarėt e Qeverisė sė Kosovės. Arbėr Arifi, pėrfaqėsues i konsorciumit fitues, tha pėr "Lajm" se problemi mė shumė ka tė bėjė me ēėshtje teknike sesa tė ndonjė natyre tjetėr.

"Arsyeja pse sot nuk ėshtė bėrė pagesa ka tė bėjė me njė transaksion tė mjeteve nga njė bankė zvicerane", tha Arifi.

Ndėrkohė, ministri i Ekonomisė dhe Financave, qė vetėm njė ditė mė parė dukej "tolerant", tha se nėse konsorciumi gjatė ditės sė sotme nuk sjell dėshminė e pagesės, atėherė do ta humbė tė drejtėn e fituesit. Shatri tha se kėtė e definon shumė qartė ligji dhe kjo vlen pėr tė gjithė. Sipas tij, e vetmja gjė qė mund tė bėjė qė ata tė presin derdhjen e parave nė konton e Buxhetit tė Kosovės ėshtė njė dėshmi reale qė paratė tė jenė nė transaksion e sipėr dhe pėr kėtė konsorciumi tė ketė njė dėshmi. Mirėpo, Arifi i tha "Lajmit" se po ashtu kompania nuk ka marrė ndonjė konfirmim nga banka zvicerane. Por, edhe kreu i ART-sė, Anton Berisha, deklaroi se "Kosmocell" nuk i ka paguar paratė dhe afati nuk mund tė shtyhet. Sipas tij, e marta ka qenė dita e fundit dhe rregullorja ėshtė shumė e qartė se si tė vazhdohet me tutje. Por, derisa Shatri e Berisha janė decidivė se e marta ėshtė "dead-line", Arifi thotė se realisht ata do tė duhet tė kishin edhe dy ditė tė tjera nė dispozicion.

"Ne, realisht, shkresa se jemi shpallur fitues zyrtarisht na ėshtė thėnė mė datėn 8 dhe jo mė 6, atėherė kur edhe ėshtė shpallur nė media, dhe rrjedhimisht ne duhet tė kemi afat deri mė 22 tė kėtij muaji". Por, Shatri dhe Berisha thonė se janė mė tė "prirė" ta shohin rregulloren se sa t'i dėgjojnė deklaratat, dhe sipas tyre nėse pagesa nuk bėhet sipas rregullores i hapet dera konkurrentit tė dytė.

Tėrheqja eventuale e "Kosmocellit", gjė qė duket shumė afėr, do ta lėrė mė tė varfėr Buxhetin e Kosovės pėr sė paku pa 6 milionė euro, shumė kjo qė njėherėsh ėshtė edhe diferenca midis kėtij konsorciumi dhe atij tė pėrbėrė nga "Mobitel-Ipko-net", qė realisht ka ofruar 75 milionė euro.

Ndėrkohė, jo vetėm kaq, por njė tėrheqje e tillė ėshtė pėrfolur edhe si mundėsi e implikimit tė afaristėve tė njėjtė nė tė dyja konsorciumet. Kėtij pėshtjellimi i ka "kontribuar" edhe njė fletėregjistrim biznesi, nė tė cilėn si bashkėpronarė tė "Kosmocellit" figurojnė pėrfaqėsuesit e "Dukagjinit" dhe "Mobitelit", megjithėse kjo ėshtė hedhur poshtė nga drejtuesit e kėtyre kompanive, por dyshimet pėr tėrheqje taktike mbeten serioze.

ECIKS / Gazeta Lajm
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail