Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Brezovica privatizohet pas statusit


Prishtinė, 22 shtator 2006 — Pėrfaqėsuesit e pushtetit lokal tė Shtėrpcės kanė kėrkuar qė privatizimi i kompleksit turistik Brezovica, tė shtyhet deri nė zgjidhjen e ēėshtjes sė statusit dhe kėshtu do tė ndodhė.

Bordi i Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM), pa pėlqimin e anėtarėve vendorė tė bordit, vendosi qė procesin e privatizimit tė kompleksit turistik Brezovica, ta shtyjė deri pas definimit tė statusit politik tė Kosovės.

Shefi i ri i Shtyllės IV tė UNMIKut, Paul Acda, tha se pro shtyrjes sė procesit tė privatizimit tė kėtij kompleksi janė edhe pėrfaqėsuesit e pushtetit lokal tė Shtėrpcės.

"Duke pasur parasysh zhvillimin e negociatave pėr statusin e Kosovės dhe procesit momental qė po zhvillohet nė Nju Jork, kemi vendosur qė privatizimi i Brezovicės mos tė bėhet derisa komuniteti lokal e refuzon kėtė gjė, pra pas definimit tė statusit politik", tha Acda.

Ai tha se gjatė javės se kaluar ka pasur disa takime me krerėt komunalė tė Shtėrpcės, tė cilėt sipas tij, do tė ishin tė lumtur me privatizimin e kėtij kompleksi turistik, nėse njė gjė e tillė do tė bėhej pas zgjidhjes sė statusit final tė Kosovės.

"Jemi nė kontakt tė pėrditshėm me menaxherėt dhe problemi nuk qėndron rreth asaj se a duhet tė bėhet privatizimi ose jo, por kur tė bėhet ai", theksoi Acda, i cili beson se ēėshtjen e privatizimit tė Brezovicės do ta trashėgojė institucioni i cili do ta trashėgojė AKM-nė dhe UNMIK-un, pas largimit tė tyre nga Kosova.

Nga ana e tij, ministri i Tregtisė dhe Industrisė, Bujar Dugolli, tha se ai nuk ėshtė pajtuar me shtyrjen e afatit tė privatizimit tė kėtij kompleksi, pasi siē tha ai, menaxherėt e kėsaj ndėrmarrjeje po i sakrifikojnė interesat e ndėrmarrjes dhe punėtorėve pėr interesa tė tyre personale.
"Prolongimi i privatizimit tė kėtij kompleksi ėshtė gabim, sepse ne tash po hyjmė nė sezon, ndėrsa gjendja nė atė resor ėshtė e tmerrshme", tha Dugolli, sipas tė cilit nuk ka alternativė tjetėr pėrveē privatizimit tė kėtij kompleksi.

Para afėr njė viti, AKM-ja kishte publikuar shprehjen e interesit pėr kompleksin nė Brezovicė nė revistėn prestigjioze The Economist. Kjo ishte bėrė me qėllim qė tė pėrgatitej pėr privatizimin e kompleksit dhe ofertuesit potencialė tė ishin nė dijeni se Brezovica po privatizohet.

Ndryshe, ish-shefi i Shtyllės sė IV tė UNMIK-ut, Joachim Ruecker, para njė muaji nė Shtėrpcė ia pati bėrė tė qartė udhėheqėsisė se kėsaj komune dhe kryesuesit tė delegacionit tė Serbisė pėr bisedime pėr ēėshtje ekonomike, se privatizimi i kompleksit turistik Brezovica do tė bėhet, edhe pėrkundėr akuzave tė rėnda nė mbarėvajtjen e tij dhe kėrkesės sė palės serbe qė ky proces tė shtyhet pėr njė kohė tė pacaktuar.

Burimi : Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail