Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Amerikanėt nuk pėrkrahin ndryshimet rreth privatizimit


Prishtinė, 16 shkurt 2004 - Privatizimi duhet tė vazhdojė menjėherė, mirėpo ne nuk pajtohemi me shumė nga propozimet e reja tė menaxherėve tė AKM-sė pėr privatizimin. Kėshtu ka thėnė nė njė intervistė me agjencinė Kosovalive, kreu i USAID-it pėr Kosovė, Dejl Fajfėr. Qėndrimi amerikan ėshtė se privatizimit duhet tė fillojė sa mė shpejt qė ėshtė e mundur.

“USAID-i nuk ėshtė pajtuar me shumė nga propozimet qė menaxhmenti i ri i AKM-sė ka propozuar pėr ndryshimin e procedurave. Mund tė bėhen disa ndryshime por jo tė gjitha. Ne jemi pėr atė qė sistemi mund tė pėrmirėsohet, por nuk mendojmė se i tėrė privatizimi duhet tė ndalohet pėr tu arritur kėto. Ne nuk pajtohemi me shumė nga propozimet qė tani ndodhen nė tavolinė pėr ndryshime”, tha Fajfėr, duke komentuar iniciativat e menaxhmentit tė AKM-sė dhe shefit tė Shtyllės IV tė UNMIK-ut, pėr ndryshimin e procedurave tė privatizimit.

Fajfėr ka theksuar se amerikanėt do tė tėrhiqen nga Kosova atėherė kur ajo do tė mund tė qėndrojė nė kėmbėt e veta.

ECIKS / Radio Kosova
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail