Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Masat doganore shtrenjtojnė koston e jetės


Kukės, 26 mars 2007 - Masat doganore tė ditėve tė fundit nė Morin tė Kuksit, si dhe nė anėn e Kosovės nė Vėrmicė, kanė sjellė si pasojė shtrenjtimin e shumicės sė produkteve tė konsumit tė pėrditshėm pėr tregun e Kuksit, duke ēuar nė shtrenjtimin e jetesės. Masat doganore konsistojnė nė ndalimin e transportit tė mallrave tė konsideruara me pakicė dhe tė klasifikuara nė ligj si destinacion familjar, deri nė masėn 300 euro, pėr tė cilėn nuk paguhet doganė. Ky lloj trasporti kryhej ēdo ditė nga Prizreni apo qytete tė tjera nė drejtim tė Kuksit. Zbrazja e magazinave tė shumicės nė Prizren dhe transferimi nė Kukės nėpėrmjet transportit me pakicė, ka shmangur rritjen e ēmimit qė pėson ēdo mall qė transportohet nga njė shtet nė tjetrin, qė, sipas ekspertėve, asnjėherė nuk zbret nėn 20 pėr qind. Kėshtu qė ēdo mall i ardhur nga Kosova ka hyrė nė tregun e Kuksit 20 pėr qind mė lirė nga ē‘mund tė kushtonte. Ndėrkaq, bananet dy ditė mė parė janė rritur me 20 deri nė 35 pėr qind, kivit, mollėt, dardhėt dhe frutat e tjera janė rritur me 20 pėr qind. Por ka njė numėr artikujsh, tė cilėt, edhe pse transporti sot ndodhet nė zero tolerancė doganore, kanė ruajtur stabilitetin e deritanishėm. Mielli ka kushtuar kohėt e fundit 3.400 lek/kv dhe po aq kushtonte edhe dje nė tregun e shumicės nė Kukės.

ECIKS

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail