Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BNP Paribas ia mėsyn Kosovės


Prishtinė, 11 shkurt 2007 — Afrimi i definimit tė statusit tė Kosovės ėshtė duke afruar edhe mundėsi tė reja pėr investime nė Kosovė. Interesim pėr tė vepruar nė Kosovė janė duke shprehur disa banka tė huaja. Pėrderisa bankat vendore janė duke hulumtuar pėr gjetjen e partnerėve strategjikė pėr tė forcuar stabilitetin e tyre, burime tė Express tregojnė se interesim pėr tė hyrė nė Kosovė janė duke shprehur disa nga bankat mė tė mėdha botėrore.

Njėra ndėr kėto banka e cila thuhet se ėshtė duke shqyrtuar mundėsinė e ardhjes nė vendin tonė, ėshtė BNP Paribas, e cila konsiderohet si banka e dytė nė botė. Por, zyrtarėt e Bankės Qendrore tė Kosovės (BQK), shprehen se nuk janė nė dijeni se BNP Paribas ėshtė e interesuar tė vijė nė Kosovė. Sipas zyrės pėr informim tė BQK-sė, deri tash nuk ka arritur asnjė kėrkesė zyrtare pėr tė aplikuar nė institucionin e tyre.

"CBAK nuk ka pranuar aplikacion pėr licencim nga ky institucion qe po e pėrmendni", tha Shkendije Himaj nga zyra pėr informim e BQK-sė.

Por, nuk ėshtė vetėm Himaj e cila shprehet se ende nuk ka informacione lidhur me ardhjen e bankės BNP Parbibas nė Kosovė. Pėr ardhjen e BNP Paribas nė Kosovė nuk ėshtė i informuar as kryetari i bordit tė BQK-sė, Ajri Begu. Ai ėshtė shprehur se bankat e huaja mund tė shqyrtojnė mundėsitė e ardhjes kėtu para se tė arrijnė marrėveshje me vendin tonė, por sipas Begut, deri tash nuk ka asgjė konkrete.

"Deri tash nuk na ka ardhur asnjė kėrkesė nga ajo bankė. Ndoshta ata mund tė shikojnė mundėsinė e futjes nė Kosovė, por konkretisht pėr kėtė bankė nuk jemi tė informuar se po vjen nė Kosovė. Pėr ne janė tė mirėseardhura tė gjitha bankat e interesuara qė tė hyjnė nė Kosovė", tha ai.

Pėr interesimin e kėsaj banke nuk ka dėgjuar as drejtori I Kasabankės Milazim Abazi.

"Jo, nuk di asgjė se BNP Paribas ėshtė e interesuar tė vijė nė Kosovė, nuk kam asnjė informacion lidhur me kėtė. Por, ardhja e bankave tė kėsaj categorie ėshtė njė gjė shumė positive pėr vendin tonė. Njė ndėr faktorėt e ardhjeve tė bankave tė forta nė Kosovė ėshtė edhe ulja e kamatave tė kredive tė dhėnė nga bankat", tha Abazi.

Ai shtoi se ardhja e bankave tė huaja nė Kosovė, banka kėto tė cilat konsiderohen edhe mė stabile nė sistemine tyre bankar, janė tė mirėseardhura kėtu.

"Sa mė shumė banka tė forta nė Kosovė qė tė ketė, aq mė mirė do tė jetė pėr sistemin bankar dhe pėr vendin tonė, qė do tė ndikojė nė zhvillimin ekonomik tė vendit. Shtimi I konkurrencės nė sistemin bankar ėshtė i mirėseardhur, sepse neve na bėn mė tė mirė. Nė kėtė rast edhe BNP Paribas ėshtė shumė e mirėseardhur", shtoi ai.

Kėshtu shprehet edhe kryetari i bordit tė BQK-sė, i cili tha se ardhja e tyre do t'i nxiste bankat tjera qė konkurrenca tė jetė mė e ngjeshur dhe nė bazė tė kėsaj konkurrence do tė pėrfitonin edhe qytetarėt.

"Tė gjitha bankat tė cilat duan tė hynė nė Kosovė janė tė mirėseardhura. Nė parim njė bankė e fortė ėshtė nė Kosovė, por edhe njė nėse vjen atėherė ėshtė shumė mė mirė. Bankat kosovare tė cilat janė mė tė vogla duhet tė gjejnė partnerė strategjikė pėr tė mbijetuar nė mėnyrė kur tė futet konkurrenca mė e madhe", tha Begu.

Ndėrsa sistemin bankar nė Kosovė, Begu e sheh si mjaft stabil. Por, me ardhjen e bankave tė mėdha nė Kosovė, ai ėshtė shprehur se dėshiron qė bankat kosovare tė gjejnė sa mė shumė partnerė strategjikė qė t'i pėrballojnė konkurrencės potenciale nga kėto banka.

"Ka banka tė interesuara tė cilat llogariten si partnerė strategjikė qė tė hynė nė bashkėpunim me bankat e vendit tonė. Mund tė them se ka qenė njė numėr i konsiderueshėm i kėtyre bankave tė cilat kanė shprehur interesim pėr bashkėpunim", tha Begu.

Ndėrkaq, Kasabank njė gjė tė tillė tashmė e ka bėrė. Drejtori i kėsaj banke Milazim Abazi ka deklaruar pėr Express se banka e tyre ka arritur marrėveshje me Bankėn e Re tė Lubjanės, dhe sipas Abazit, zyrtarizmi i saj pritet tė bėhet nė fund tė kėtij muaji.

"Ne kemi arritur marrėveshjen tonė mė Bankėn e Re tė Lubjanės, por nuk mund tė japim informacione rreth kėsaj marrėveshjeje sot. Kemi arritur njė marrėveshje ta quaj formale, ku rreth datės 25 presim qė ta zyrtarizojmė kėtė marrėveshje", tha Abazi.


ECIKS / Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail