Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ulet akciza pėr alkoolet vendore


Prishtinė, 6 prill 2006 — Qė nga njė prilli, Shėrbimi Doganor nė akcizėn e alkooleve dhe kafesė ka bėrė disa ndryshime. Me kėrkesė tė Kėshillit Ekonomik Fiskal , UNMIK ka nxjerrė njė rregullore tė re mbi akcizėn e disa mallrave.

"Me kėtė rregullore do tė ndryshohet edhe norma e taksės se akcizės pėr prodhimet alkoolike. Pėr prodhimet alkoolike do tė caktohet njė normė uniforme e vetme pėr tė gjitha produktet alkoolike, qė do tė jetė 3 euro pėr litėr tė alkoolit tė pastėr 100 pėr qind nė temperaturė 200 gradė celsius", tha Adriatik Stavileci, zėdhėnės i Shėrbimit Doganor tė UNMIK.

Stavileci tha se me anė tė kėsaj rregulloreje do tė ofrohen lehtėsira tregtare pėrmes normave tė veēanta pėr prodhuesit e vegjėl tė produkteve alkoolike, si dhe do tė krijohet njė metodė e pėrcaktimit tė sasive dhe tė fortėsisė tė produkteve alkoolike.

Me anė tė kėsaj rregulloreje ndryshohet aneksi "A", lista e mallrave me akcizė tė rregullores 2005/32 me aneksin "A" tė kėsaj rregulloreje tė re.

"Kėsaj rregulloreje i shtohet edhe aneksi "B", prodhimet alkoolike tė prodhuara nė Kosovė tė cilat u nėnshtrohen normave tė veēanta tė taksės se akcizės pėr prodhuesit fillestarė dhe tė vegjėl dhe njėkohėsisht i shtohet kėsaj rregulloreje edhe aneksi "C", sasia dhe pėrqindja e alkoolit", u shpreh ai.

Ai tha se kjo rregullore do tė zgjerojė listėn e mallrave akcizore, siē janė kafeja, zėvendėsuesit si dhe koncentratet e kafesė. Sipas tij, do tė ndryshohen edhe normat e taksės sė akcizės pėr kafe dhe zėvendėsues tė saj nga norma "Ad Valorem" nė normėn specifike si dhe pijet freskuese do tė kenė normė specifike tė taksės se akcizės, qė do tė jetė 0.045 euro pėr litėr.

Ai gjithashtu tha se do tė lirohen taksa e akcizės pėr vajrat teknike qė nuk pėrdoren si karburante.

Metoda e re e pėrcaktimit tė akcizės nė alkoole

Sipas rregullores, 300 euro pėr njė hektolitėr alkooli absolute 100 pėr qind voltazh. Ose e thėnė ndryshe, 3 euro pėr 1 litėr tė alkoolit tė pastėr. P.sh. nėse kemi njė import tė birrave nė paketim prej 0.33 litrash me pėrmbajtje tė alkoolit prej 5 pėr qind secila, atėherė akciza pėr kėtė sasi do tė jetė 0.15 euro cent pėr njė litėr birrė.

Nikollė Perlaska, Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail