Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Statusi i padefinuar ndikon nė stagnimin ekonomik


Prishtinė, 09 qershor 2004 - Pėrfaqėsues vendorė dhe ndėrkombėtarė, nė mesin e tė cilėve pėrfaqėsues nga zyra e kryetarit, nga qeveria, parlamenti, shtylla e katėrt e UNMIK-ut si dhe ekspertė tė ekonomisė vendore, diskutuan sot nė Prishtinė pėr idetė, konceptet dhe pengesat e zhvillimit ekonomik tė Kosovės.

Statusi i padefinuar i Kosovės, infrastruktura ligjore, privatizimi, bartja e pėrgjegjėsive tek vendorėt si dhe politikat fiskale, janė faktorėt kryesorė qė ndikojnė nė stagnimin ekonomik tė Kosovės, u tha nė tryezėn e organizuar nga fondacioni gjerman Fridrih Nauman Shtiftung, nė bashkėpunim me OSBE-nė.

Banorėt e Kosovės janė tė brengosur pėr zhvillimin ekonomik, e sidomos tė rinjtė, prandaj tė gjithė bashkėrisht duhet tė punojmė pėr hartimin e njė strategjie pėr Kosovėn. Kėshtu u tha nė tryezėn e organizuar nga fondacioni Fridrih Nauman dhe OSBE-ja. Kėto dy organizata bashkė me Kuvendin po punojnė pėr zhvillimin e njė legjislacioni ekonomik, ku ėshtė bėrė pėrparim i kėnaqshėm, tha pėrfaqėsuesi i OSBE-sė, Brajan Hopkins. “Fusha nė tė cilėn duhet tė fokusohemi mė shumė ėshtė problemi i implementimit. Pasi Kuvendi ka ngritur dhe ka adaptuar njė bazė ligjore, duhet tė merret parasysh se si tė implementohen ligjet e reja. Kjo do tė jetė njė hap pėrpara pėr tė gjetur rrugėt qė institucionet tė punojnė sė bashku pėr adresimin e kėtyre ēėshtjeve”.

Qeveria ka bėrė pėrpjekje tė vazhdueshme pėr adresimin e ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me zhvillimin ekonomik. Ministri i Ekonomisė dhe Financave, Ali Sadriu duke paraqitur njė raport tė gjerė, tha se disa nga komponentet pėrbėrėse tė strategjisė sė zhvillimit janė: arritja e stabilizimit fiskal, privatizimi duke filluar nga shėrbimet publike, nė veēanti me telekomin, pasi tregu ėshtė globalizuar, duke e pėrcjellė me privatizimin e sistemit bankar, etj. “Edhepse njė pjesė e faktorėve kufizues tė zhvillimit nuk lidhen me statusin e Kosovės, mund tė thuhet se statusi aktual i Kosovės paraqitet pengesė e rėndėsishme e zhvillimit tė Kosovės”.

Ministri i tregtisė dhe industrisė Ali Jakupi, tha se rezoluta 1244 nuk interpretohet si duhet kur ėshtė fjala pėr implementimin e saj nė fushėn e zhvillimit ekonomik. Ndėrsa stagnimi i zhvillimit ekonomik ėshtė burim i krizave, burim i pakėnaqėsive, humbje e shpresave nė perspektiva dhe fatkeqėsi pėr popullatėn e Kosovės, theksoi ministri Jakupi, i cili pėrmendi strategjinė pėr zhvillim tė Kosovės qė tash e sa muaj ėshtė nė diskutim publik. “Nė koncept dhe pėrmbajtje janė vėnė nė spikamė mundėsitė e zhvillimit pėr tė dalė nga stagnimet dhe pėr tė krijuar ambient prodhues konkurrent me tipare tė mundeisve integruese. Nė saje tė situatės ekzistuese ėshtė gjetur mundėsia e pėrcaktimit sektorial, sipas resurseve disponibile dhe atyre qė mund tė krijohen dhe tė aktivizohen”.

Berim Ramosaj, kėshilltar ekonomik i kryetarit tė Kosovės, u shpreh se ngecja e zhvillimit ekonomik jep sinjale tė qarta pėr proceset e njė recesioni ekonomik nė tė cilin po hyjmė. Pėrfaqėsuesit e disa komisioneve tė kuvendit, paraqitėn shumė vėrejtje sa i pėrket procesit zhvillimor, me theks tė veēantė nė privatizimin.

Gani Prekopuca, nga komisioni parlamentar pėr tregti dhe industri: “kush mund tė na thotė nė mėnyrė decidive pėrse ėshtė ndėrprerė privatizimi, ku janė 135 milionė euro nė emėr tė atyre 18 firmave, ku janė paratė e dedikuara pėr punėtorėt (20 pėrqindėshi), kush mund tė thotė se a ėshtė ndėrprerė pėr shkak tė parrėgullsive apo ndikimit tė Serbisė, nė mungesė tė njė statusi final tė Kosovės”.

Faktorė relevantė qė mund tė ndikojnė nė pėrmirėsimin e gjendjes u theksua tė jenė: programi pėr nxitjen e zhvillimit tė sektorit privat, vazhdimi i ndėrtimit tė poltikave liberale ekonomike, krijimi i njė mjedisi tė sigurt dhe tė qėndrueshėm pėr kapitalin e huaj, ndėrtimin e njė infrastrukture tė qėndrueshme ekonomike dhe juridike sipas standardeve evropiane, transformimi i institucioneve tė pėrkohshme tė vetėqeverisjes nė drejtim tė funksionalizimit dhe profesionalizimit si dhe trasnformimi i rolit tė UNMIK-ut nė rol mė funksional, sidomos i shtyllės sė katėrt.

Nė kėtė tryezė ishin tė pranishėm edhe pėrfaqėsuesit e shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut, RIINVEST-it si dhe shumė ekspertė vendorė tė ekonomisė. Ndėrsa nuk ishte i pranishėm shefi i shtyllės sė katėrt Nikolas Lambsdorf.

ECIKS / RTKlive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė Vjenė



Analizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?



Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail