Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Suficiti i vitit tė kaluar jo mė shumė se 78 milionė euro


Prishtinė, 4 shkurt 2004 - Suficiti i vitit tė shkuar ėshtė shumė mė i vogėl se qė ėshtė pėrfolur, tha sot ministri i Ekonomisė dhe Financave Ali Sadriu. Suficiti shumė i pėrfolur mbi 300 milionė euro, sipas ministrit Sadriu nuk ėshtė mė i lartė se 78 milionė euro. Shifra ndryshon varėsisht nga njė qėndrim qė duhet tė merret nė Kėshillin Ekonomik Fiskal.

“Sipas bindjes sime duhet tė shkon nė 57 milionė. Ėshtė njė grant qė i dedikohet komunave 21 milionė pėr projektet tė cilat i kanė nė gjysmė dhe qė janė tepėr tė rėndėsishme ku bėjnė pjesė edhe kėto vėrshime qė po ndodhin sot edhe shumė e shumė projekte tjera tė cilat ende nuk janė nėnshkruar nga PSSP”, shtoi Sadriu.

Ai kėto komente i bėri nė insistim tė gazetarėve pas njė takimi qė ministri Sadriu e pati me nėnkryetarin e BSPK-sė Ukė Bashota, nė vazhdimėsi tė kontakteve pėr ēėshtje tė pagave tė punėtorėve tė cilėt financohen nga buxheti. U tha se 5 % i premtuar nga viti i kaluar nuk ėshtė realizuar nė rrogėn e muajit janar pėr ēėshtje teknike, por qė do tė kompenzohet. Nė kėtė 5 % ėshtė biseduar tė futen edhe punėtorėt e Administratės dhe tė Judikaturės sė Kosovės.

ECIKS/RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė Vjenė



Analizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?



Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail