Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosovė: sė shpejti operatori i dytė i telefonisė mobile


Prishtinė, 07 prill 2004 -Autoriteti Rregullativ i Telekomunikacionit, njoftoi sot se qė nga data 6 deri 9 tė kėtij muaji, 10 kompanitė konkuruese pėr operatorin e dytė mobil nė Kosovė mund tė marrin pakon tenderuese.

Qė nė ditėn e parė, pesė prej kėtyre kompanive e kanė bėrė kėtė. Pas marrjes sė pakos tenderuese, kompanitė kanė afat qė deri nė ora 16.30 minuta tė datės 26 maj tė kėtij viti, materialin e pėrgatitur t’ia dorėzojnė Autoritetit Rregullativ tė Telekomunikacionit (ART).

Mėpastaj, njė komision qė caktohet nga bordi i ART-sė e qė do t’a pėrbėjnė ekspertė tė teknikės, ekonomisė dhe legjislacionit, do tė bėjė vlerėsimin pėrfundimtar nė afat prej 30 ditėsh, theksoi drejtori i ART-sė, Anton Berisha.

"Sė pari nė kėtė periudhė 45 ditėshe ne e krijojmė komisionin dhe pas kėtij afati komisioni i merr materialet dhe rezultatet e tyre ia dorėzon ART-sė, ndėrsa bordi i ART-sė merr vendim pėrfundimtar."

Me vendimin pėrfundimtar liēencohet operatori i ri i telefonisė mobile, qė do tė krijoj konkurrencė nė treg, pas monopolit 4 vjeēar tė PTK-sė, gjegjėsisht “Valės 900”.

Fituesi i tenderit pėr telefoninė mobile nė Kosovė njėherit do tė paguajė nė arkėn e Kosovės 6,5 milionė euro.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail