Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosova anėtare e hapėsirės ajrore evropiane


Prishtinė, 9 qershor — UNMIK ka nėnshkruar marrėveshjen multilaterale pėr themelimin e hapėsirės sė pėrbashkėt ajrore (ECAA), me rastin e mbledhjes sė Kėshillit Transportues tė Bashkimit Evropian, tė mbajtur nė Luksemburg.

Nėnshkrimin e ka bėrė pėrfaqėsuesi i shtyllės sė katėrt tė UNMIK, i shoqėruar nga ministri pėr Transport dhe Telekomunikacion Qemajl Ahmeti. Marrėveshja multilaterale ėshtė nėnshkruar nė mes tė Komunitetit
Evropian dhe shteteve anėtare si Shqipėria, Bosnja dhe Hercegovina, Bullgaria, Kroacia, Islanda, Maqedonia, Norvegjia, Serbia, Mali i Zi, Romania dhe UNMIK-u.

Objektiv i ECAA, sipas shtyllės IV, ėshtė qė tė hapė tregjet e transportit ajror nė mes tė Evropės dhe fqinjėve, dhe tė arrijė deri tek njė traktat ndėrkombėtar nėpėrmes tė cilit do tė krijoheshin standarde dhe
rregulla tė njėjta brenda njė hapėsire tė pėrbashkėt ajrore. Si i tillė, njė ECAA nė mes tė komunitetit dhe vendeve tė treta duke ndjekur modelin e njėjtė qė ekziston brenda tregut tė brendshėm tė BE-sė. Nga ky kėndvėshtrim konsiderohet se ECAA bėhet njė kornizė pėr shtrirjen e qiellit tė pėrbashkėt evropian nė regjion.

Nėn ECAA, UNMIK-Kosovė ėshtė subjekt i Komunitetit Evropian e kontrolluar me kujdes nga sigurimi aviator, i cili siguron nivelet e sigurisė sė standardeve nė kėtė dhe nė zonat e lidhura me kėtė. Nėpėrmes kėsaj marrėveshjeje Aeroporti i Prishtinės do tė pėrfitojė nga vazhdimi i mbėshtetjes prej Komisionit Evropian, nėpėrmes ndihmave financiare dhe teknike.

ECAA do tė krijojė lehtėsira edhe pėr udhėtimin ajror nga dhe nė Kosovė drejt tregut tė integruar tė aviacionit. Njė marrėveshje e tillė, sipas shtyllės IV, do tė krijojė mė shumė tė ardhura edhe pėr buxhetin e konsoliduar tė Kosovės.

Nėnshkrimi i kėsaj marrėveshjeje nga UNMIK pėr Kosovėn, ku vendi ynė do tė jetė pjesėmarrės me tė drejta tė plota, ėshtė konsideruar njė hap i rėndėsishėm drejt arritjes sė standardeve evropiane nė infrastrukturė, si nė atė ligjore ashtu edhe nė atė ekonomike.

ECIKS / Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail