Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Miratohet Dokumenti pėr tėrheqjen e investitorėve privat


Prishtinė, 3 maj 2006 - Kabineti qeveritar sot e ka miratuar Dokumentin pėr tėrheqjen e investitorėve privat, me tė cilin parashihen investime nė termocentralet ekzistuese, nė ndėrtimin e termocentraleve tė reja dhe nė sektorin e minierave tė Kosovės. Nė kėtė mbledhje, ministrat nuk kanė diskutuar pėr ēėshtjen e parregullsive qė ka evidentuar Auditori nė disa ministri, ndėrsa zėdhėnėsja Ulpiana Lama, tha se hetimet pėr kėtė ēėshtje do tė marrin edhe disa ditė.

Zėdhėnėsja e qeverisė, Ulpiana Lama, tha se hetimet mbi parregullsitė e dyshuara nė disa ministri do tė marrin edhe disa ditė, por nuk pėrcaktoi ndonjė datė tė re kur do tė mund tė sqarohej pėrfundimisht kjo ēėshtje.

“Kėrkesa e kryeministrit pėr tė bėrė njė shtyrje tė tillė ėshtė thjesht parimore dhe ka tė bėjė me identifikimin e zinxhirit tė pėrgjegjėsive”.

Lama e pėrjashtoi mundėsinė e presionit nga partnerėt e koalicionit, por pranoi se ka presion publik, i cili, siē u shpreh ajo, ėshtė shenjė e emancipimit tė shoqėrisė.

“Presioni ėshtė publik, ėshtė i bėrė nga ana juaj, nga qytetarėt, pra njė presion publik nė luftimin e korrupsionit, dhe ne kėtė e marrim si shenjė tė mirė, shenjė tė emancipimit tė shoqėrisė kosovare. Ju e dini, para njė viti antikorrupsioni nuk ka qenė top temė dhe sot kjo ėshtė e tillė. Kjo ėshtė njė shenjė nė drejtimin e duhur”.

Kurse sa i pėrket mbledhjes sė sotme tė qeverisė, ajo bėri tė ditur se ėshtė miratuar Dokumenti pėr tėrheqjen e investitorėve privatė, cili do tė nxirret edhe nė njė debat publik.

“Ky dokument parasheh disa fusha tė investimeve nė termocentralet ekzistuese apo ndėrtimin e termocentraleve tė reja, si dhe nė sektorin e minierave”.

Kabineti sot ka diskutuar edhe pėr shkurtimin e shpenzimeve administrative, me tė cilin synohet rritja e efikasitetit tė administratės.

ECIKS / Radio Kosova

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail