Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ruecker dhe Ēeku pėrgėnjeshtrojnė deklarimet e zyrtarėve tė Serbisė


Prishtinė, 6 shkurt 2006 - Shefi i shtyllės se IV tė UNMIK-ut Joachim Ruecker, dhe ministri i Energjetikes dhe Minierave Ethem Ēeku i kanė quajtur “boshe dhe tė pa qėndrueshme”, deklarimet e autoriteteve serbe se Korporata Energjetike e Kosovės (KEK) ėshtė duke i ndihmuar spastrimit etnik tė pakicės serbe nė Kosovė, duke i diskriminuar ata me reduktime tė ashpra tė energjisė elektrike.

Kėto komente, ministri Ēeku dhe shefi i shtyllės se IV Ruecker i bėnė menjėherė pas deklarimeve tė autoriteteve tė Serbisė se kryetari Tadic dhe kryeministri Kostunica do t’i drejtohen sekretarit tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara (OKB) Kofi Annan me njė letėr tė pėrbashkėt nė tė cilėn do tė kėrkojnė ndihmėn e tij pėr zgjidhjen e situatės, qė sipas tyre ėshtė brengosėse dhe alarmante rreth furnizimit me rrymė tė vendbanimeve tė banuara nga pakica serbe nė Kosovė.

“Deklarimet e zyrtarėve serb absolutisht se nuk qėndrojnė. Nė qoftė se ka konsumator tė cilėt janė tė preveligjuar janė konsumatorėt e komunitetit serb tė cilėt nė shumicėn e rasteve kanė energji 24 mė 0 nė favor tė dritės edhe pėrkundėr faktit se deri mė tash pėrqindja e pagesės se faturave tė energjisė nga ata ėshtė 0.0 pėr qind”, tha ministri Ēeku.

Ndėrsa nė njė komunikatė tė lėshuar pėr media, thuhet se shefi i shtyllės se IV, Ruecker, i ka kėrkuar Beogradit qė ta vė nė dispozicion sistemin e largpėrēuesit dhe tė veprojė nė pėrputhje me Marrėveshjen e Athinės.

ECIKS / KosovaLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail