Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Hapet terminali mė i madh i karburantit nė vend


Prishtinė, 4 maj 2004 - Duke parė nevojat e shumta qė ka tregu kosovar pėr furnizim me derivate cilėsore tė naftės dhe tė gazit, por edhe mungesėn e objekteve pėrkatėse bashkėkohore pėr t'i ofruar tregut kosovar karburante dhe furnizim stabėl, udhėheqja e kompanisė kosovare “Standard”, sė bashku me firmėn nga Zvicra “Mitan Handels-AG Cyrih” qė nė vitin 2000 nisėn tė realizojnė njė iniciativė me investime tė pėrbashkėta pėr tė ndėrtuar njė terminal modern dhe bashkėkohor tė karburanteve. Kėto ditė ky terminal, qė ėshtė njė objekt shumė modern, i ndėrtuar sipas standardeve tė fundit botėrore, me pajisje dhe stabilimente me tė reja tė kėsaj fushe, me sistem ekskluziv dhe tė sofistikuar tė mbrojtjes nga zjarri, praktikisht ėshtė finalizuar dhe ka filluar punėn.

Pėr ndėrtimin e terminalit tė karburanteve nė Miradi tė Epėrme janė investuar bashkarisht nga kompania kosovare “Standard” dhe nga firma zvicerane “Mitan Handels-AG Cyrih” mbi 8 milionė euro duke ndėrtuar terminalin me emėr “Standard Plin”, duke u bėrė kėshtu investimi mė i madh mes njė kompanie kosovare dhe njė tė huaje.

Konsumi i gazit
“Njė shtytje e madhe pėr ne ka qenė edhe partneriteti qė kemi pasur me firmėn nga Zvicra ‘Mitan Handels-AG Cyrih’, firmė kjo e cila tani ėshtė edhe bashkinvestitor (50 me 50 pėr qind) dhe ėshtė i njohur nė tregun botėror pėr sa i pėrket kėsaj fushe”, - thekson Gazmend Zariqi, drejtor i kompanisė “StandardPlin”. Fillimisht kėto dy firma kanė blerė njė hapėsirė mbi 2 hektarė nė Miradi tė Epėrme. “Ėshtė zgjedhur pikėrisht ky vend sepse ėshtė nė mes tė Kosovės, prandaj edhe ėshtė pikė strategjike”, - thotė Zariqi, pėr tė shtuar mė pas se puna e realizimit tė fazės sė parė tė investimit ka filluar diku nga viti 2000 nė ndėrtimin e depove pėr gaz (propan butan). Zariqi thotė se kjo fazė ka filluar tė realizohet nė muajin mars tė vitit 2002 e ka pėrfunduar nė datėn 5 qershor 2002. Kapaciteti nė kėtė pikė me propan butan ėshtė 490 metra kub, kurse furnizimi, sipas tij, pjesėrisht bėhet nga Kroacia, Greqia dhe Maqedonia. “Ndėrtimi i kėtij terminali dhe fillimi i punės aty ka ndikuar shumė nė furnizimin e tregut me gaz, si dhe nė stabilizimin e ēmimeve. Drejtori Zariqi tregon se nė kėtė pikė furnizohet tregu me shumicė e ofrohen edhe bombola me sasi tė ndryshme. Terminali nė Miradi tė Epėrme furnizon me gaz tėrė territorin i Kosovės. “Prishtina ėshtė qyteti qė konsumon mė shumė gaz krahasuar me qytetet e tjera tė Kosovės, kjo edhe pėr faktin e numrit mė tė madh tė banorėve qė ka kryeqyteti”, - thotė Zariqi. Sipas tij, kėrkesa pėr gaz ėshtė rritur nė vazhdimėsi. Kjo pėr faktin se ēmimi ėshtė mė i lirė, pra ėshtė mė ekonomik, por ėshtė edhe mė pak ndotės i ambientit nė krahasim me derivatet e naftės. Pėr kėtė arsye, sot nė Kosovė gazi pėrdoret shumė nė amvisėri, gjithashtu pėrdoret shumė pėr ngrohje. Dėshmi e preferencave tė kosovarėve pėr gaz janė tė dhėnat e shitjes gjatė vitit tė shkuar. Ndonėse ishte thuajse viti i parė i punės sė terminalit, janė shitur gjithsej 450 tonė gaz nė tregun e Kosovės. E gjithė teknologjia, sipas drejtorit tė “StandardPlin”, Nebih Zariqi, ėshtė italiane dhe kroate. Investimi i fazės sė parė, pra nė ndėrtimin e terminalit pėr gaz, kap shumėn 4.1 milionė euro, dhe gjatė kėsaj faze ėshtė rregulluar edhe infrastruktura pėrcjellėse pėr derivate tė naftės, si bazė pėr fillimin e realizimit edhe tė fazės sė dytė tė kėtij investimi kapital. “Realizimi i fazės sė parė ishte njė bazė e fortė pėr fillimin e realizimit tė fazės sė dytė, qė u realizua gjithashtu bashkė me partnerėt zviceranė”, - thotė Zariqi. Kjo fazė filloi tė realizohej nė mars tė vitit 2003, u desh njė vit punė qė tė pėrfundojė me sukses ky investim, i cili pėrfshin depozitat pėr derivate tė naftės dhe kerozin (jet A1), qė pėrdoret pėr aviacion. “Puna ka filluar ditė mė parė, mė saktė me datėn 24 prill tė kėtij viti, kurse hapja zyrtare do tė bėhet nė muajin qershor”. Vetėm naftė ai thotė se janė 4320 metra kub, benzinė 4100 metra kub, kurse 110 metra kub janė kerozinė.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail