Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Gruri e mielli lirohen nga doganat


PRISHTINĖ, 4 TETOR 2003 - Qeveria e Kosovės ka pėrshėndetetur dje pėrmes njė komunikate shpalljen e Urdhėresės Administrative 2003/24 nga PSSP-ja pėr lirimin e pėrkohėshėm nga Dogana pėr importin e grurit, miellit tė grurit si dhe farėrave tė grurit nė Kosovė.

Nė komunikatė thuhet qė moti i keq, gjatė kėtij viti, ka rezultuar me tė korrura tė varfėra tė grurit nė Kosovė dhe nė Evropė. Kjo ka shkakuar ngritjen e ēmimit tė grurit dhe miellit. Transporti dhe dogana nė importimin e grurit dhe miellit shkaktojnė ngritjen e ēmimit tė kėtyre prodhimeve.

Pėr tė frenuar rritjen potenciale tė ēmimeve tė bukės dhe miellit, Qeveria ka propozuar dy veprime tė cilat janė reflektuar nė Urdhėresėn Administrative tė nėnshkruar.

(1) Gruri dhe mielli i grurit do tė lirohen nga dogana deri mė 30 prill 2004.

(2) Farėrat e grurit do tė lirohen nga dogana deri mė 30 dhjetor 2003. Kjo masė do tė aplikohet vetėm pėr farėrat e grurit tė ēertifikuara, me qėllim tė ndihmės pėr bujqėt nė mbjelljen e grurit, pėr sigurimin e rendimenteve mė tė larta.

Afati i lirimit nga dogana do tė shqyrtohet nė fillim tė vitit 2004 si pjesė e njė rishikimi mė tė gjėrė pėr pėrmirsimin e prodhimtarisė bujqėsore nė Kosovė.

Qeveria do tė monitorojė pėr sė afėrmi ēmimin e grurit, miellit dhe bukės pėr tė siguruar qė konsumatorėt tė pėrfitojnė nga lirimi nė tatim. Lirmi nė tatim ėshtė 10% nė ēmimin e importit.

Komunikate pėrfundon duke konstatuar se nėnshkrimi i Urdhėresės Administrative ėshtė dėshmi se Institucionet Qeverisėse Kosovare dhe UNMIK-u mund tė punojnė sė bashku nė trajtimin e problemeve sociale dhe ekonomike me tė cilat po ballafaqohet Kosova.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail