Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Priten ndryshime nė kodin e akcizės


Deri tani miliona euro nuk kanė shkuar nė buxhetin e Kosovės, pėr shkak se kodi i akcizės nuk ėshtė zbatuar qė nė datėn e pėrcaktuar. Kodi i ri pritet ta ndryshojė kėtė gjendje tė krijuar nė mallrat qė paguajnė akcizė


Prishtinė, 6 maj 2005 - Kodi i ri pėr akcizat, i cili duhej tė hynte nė fuqi qė prej 1 majit ėshtė shtyrė pėr pak kohė dhe ėshtė dėrguar nė Nju Jork, pėr shkak tė disa ndryshimeve tė reja qė pritet tė ndodhin.

Kodi i ri pėr akcizėn, pritet tė sjellė ndryshime thelbėsore qė do tė rrisin tė ardhurat nė buxhetin e Kosovės. Kėshtu importuesit e cigareve nuk do tė mund mė tė porosisin qindra tonė cigare me akcizė tė vjetėr, ndėrkohė qė nė fuqi ėshtė tarifa e re e akcizės. Edhe pėr kėto kohė qė ata kanė operuar nė kėtė mėnyrė do tė detyrohen tė paguajnė diferencėn.

“Kodi i ri i akcizave do tė detyrojė importuesit qė para se tė blejnė mallin tė blejnė pullėn fiskale qė tregon se akciza ėshtė paguar paraprakisht. Nėse njė importues blen banderola pėr qindra tonė me 17 euro dhe pas disa kohėsh akciza rritet nė 25 euro, ai do tė duhet tė paguaj diferencėn”, tha Bujar Shatri, zėvendėsdrejtor i pėrgjithshėm nė Shėrbimin Doganor tė UNMIK-ut.

Qė nga viti 2003, akciza nė cigare ėshtė rritur disa herė. Nga 4 euro pėr kilogram ka shkuar nė 10 euro, duke u pasur nga rritja e fundit qė e ka ēuar nė 17 euro akcizėn pėr njė kilogram cigare.

Por Kodi i ri pėr akcizėn nuk pėrfshin vetėm cigaret por edhe produktet e tjera qė konsiderohen mallra tė luksit dhe detyrohen tė paguajė akcizė si kafeja, alkooli, telefonat, automjetet etj.

“Nuk ėshtė rregullore pėr akcizėn, por ėshtė njė kod i cili nuk pėrfshin vetėm cigaret, por tė gjitha mallrat qė paguajnė akcizė. Kodi do tė rregullojė edhe pagesėn e akcizės pėr mallrat qė prodhohen nė vend. Ėshtė njė kod qė do tė pėrfshijė tė gjitha rregulloret pėr akcizėn”, pėrfundoi zėvendėsdrejtori Shatri, duke shtuar se ky kod i ri ishte parashikuar tė hynte nė fuqi mė njė maj, por pėr shkak tė disa pėrmirėsimeve ėshtė dėrguar nė Nju Jork.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail