Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BE e konsideron Kosovėn territor tė pavarur doganor


Prishtinė, 5 shkurt 2004 - Bashkimi Evropian e konsideron Kosovėn si territor tė pavarur doganor, tha drejtori i Doganave tė UNMIK-ut Paul Acda, gjatė prezantimit tė Kodit tė Doganor, i cili nga 1 marsi do tė zėvendėsojė Ligjin Doganor tė ish Jugosllavisė. Sipas Acdas, Kodi Doganor e bėn Kosovėn vendin e parė nė rajon me njė ligj tė doganave, qė ėshtė nė pajtueshmėri tė plotė me standardet e Bashkimit Evropian. Ēėshtje kryesore qė parashikon ky Kod ėshtė tė rregullojė me ligj lehtėsime tė tregtisė legjitime, eleminimin e pengesave nė tregun e biznesmenėve legjitim. Ēėshtje tjetėr, sipas drejtorit tė doganave tė UNMIK-ut, ėshtė se ky kod i ashpėrson masat kundėr kontrabandistėve. Ai ka shtuar se me Kodin e ri doganat e UNMIK-ut do tė kompletohen. Njė prej detyrave qė dalin nga ky kod ėshtė pėrpunimi i njė tarife tė veēantė pėr Kosovė. Ky ėshtė njė proces i gjatė dhe nevojitet njė vit punė pėr kėtė. Tani kemi njė tarifė tė brendshme qė do tė zėvendėsojė tarifen e brendshme tė ligjit tė ish Jugosllavisė qė ėshtė pėrdorur deri me tani. Tarifa ėshtė e rėndėsishme sepse pėrveē tregtisė mund tė ruaj edhe tė dhėnat dhe pėr marrėveshjet e tregtisė, duke pėrcaktur se cilėt artikuj janė tė liruar. Ky kod prej 1 marsi ka pjesė tė legjislacionit qė mundėsojnė lirimin prej takses doganore pėr njė pjesė tė caktuar. Kjo ka tė bėjė me personat me aftėsi tė kufizuara. Unioni i Evropian e njeh Kosovėn si territor tė pavarur doganor ka theksur Paul Akda. Ndėrsa pėr politikat fiskale qė aktualisht realizohen nė vend, z.Akda tha se si nuk bėjnė politikat fiskale. Ato i krijon Qeveria dhe UNMIK-u. Sipas tij, Kodi i ri Doganor lejon themelimin e zonave tė lira tregtare. Me kėtė dogana mund tė bėjė rregullimin e zonave tė lira kurse vendimin se a mund tė ekzistojė njė zonė e lirė apo jo, kjo ėshtė ēėshtje e Qeverisė. Parimet e kėtij ligji janė tė bazuara nė atė Unionit Evropian.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail