Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Prishtinė: 'Trafiku Urban' para falimentimit


Prishtinė, 13 korrik 2004 - Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri tha sot se Komuna do tė vazhdojė tė angazhohet pėr krijimin e njė rregulli gjatė transportit tė udhėtarėve nėpėr kryeqytet. Duke folur para punėtorėve tė Ndėrrmarrjes Publike Komunale, "Trafiku Urban", Beqiri ka thėnė se mungesa e ligjeve dhe pėrkrahja jo e mjaftueshme e SHPK-sė kanė ngushtuar hapėsirėn pėr veprim tė Komunės lidhur me kėtė ēėshtje. Ndėrmarrja publike komunale Trafiku Urban ėshtė duke punuar me humbje si pasojė e veprimit tė mbi 600 kombibusėve nėpėr rrugėt e kryeqytetit. Drejtori i kėsaj ndėrmarrje, Latif Xhemajli ka kėrkuar sot nga udhėheqja e Kuvendit Komunal tė Prishtinės qė tė ndėrmerr ndonjė hap i cili do ta parandalonte falimentimin e ndėrrmarjes. Por kryetari, Ismet Beqiri ka thėnė se mungesa e njė ligji pėrkatės dhe pėrkrahja jo e mjaftueshme e policisė e kanė ngushtuar hapsirėn pėr veprim tė Komunės. Drejtori i ndėrmarrjes, "Trafiku Urban", Latif Xhemajli ka thėnė ndėrkaq se veprimi ilegal i kombibusėve nėpėr kryeqytet ka bėrė qė ndėrmarrja publike tė punojė me humbje. E tėrė kjo ka thėnė ai ėshtė si pasojė e mosaplikimit tė njė vendimi tė Komunės qė do ta zvogėlonte numrin e kombibusėve. Kryetari Beqiri premtoi se rregullorja do tė filloj tė aplikohet nė muajt e ardhshėm. Sipas kėsaj rregullorje nėpėr kryeqytet do tė mund tė qarkullojnė 150 deri nė 200 kombibusė. Ndėrmarrja Publike Komunal, "Trafiku Urban" ka 174 punėtorė tė cilėt marrin paga tė ulėta pasi ndėrmarja ėshtė nė kushte tepėr tė rėnda financiare.

ECIKS / RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail