Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Projekti i parė ambicioz


Prishtinė, 18 gusht 2006 - Projekti i Ministrisė sė Energjetikės dhe Minierave pėr investime tė reja nė energjetikė konsiderohet nga ekspertėt kosovarė si tejet ambicioz. Reagimet e tyre vinė njė ditė pasi qė MEM ka bėrė publike shprehjen e interesit pėr tėrheqjen e investitorėve strategjikė pėr zhvillimin e sektorit tė energjisė nė Kosovė.

Sipas Musa Limanit, ekspert i energjetikės, ndėrtimi i termocentraleve ėshtė shumė i rėndėsishėm, por nuk duhet bėrė investime tė tepėrta qė tė furnizojmė tėrė rajonin me energji elektrike.

"Mė e rėndėsishmja ėshtė se nėse investohet mė tepėr se nevojat tona atėherė duhet tė dihet se ku do tė shkojė ajo energji, por jo vetėm kjo, duhet tė dihen dhe tė bėhen tė qarta edhe shumė gjėra tjera. Ne ende nuk e dimė se cili do tė jetė interesi ynė qė do t'ia japim atė tokė ndonjė investitori privat", ka deklaruar Limani.

Nė anėn tjetėr pos plotėsimit tė nevojave tė konsumit kosovar projektuesit mendojnė se me kėtė projekt do tė ketė edhe zhvillim ekonomik tė Kosovės, pasi qė do tė krijohen kushtet pėr eksport tė energjisė dhe do tė rritet punėsimi nė rajonet afėr termocentralit tė ri.

Ministri i Energjisė dhe Minierave, Ethem Ēeku, ka deklaruar se projekti pėr investime nė sektorin e energjisė do ta shndėrrojė Kosovėn nė njė faktor tė rėndėsishėm tė fushės energjetike nė Evropėn Juglindore dhe do ta bėjė atė faktor stabiliteti.

"Furnizimi i mjaftueshėm me linjit pėr tė pėrmbushur nevojat e tė gjitha blloqeve tė tė gjitha termocentraleve dhe nevoja pėr thėngjill pėr termocentralin e ri me njė zgjatje prej 40 vitesh tregon faktin se Kosova ėshtė e pasur me linjit dhe ofron kosto tė ulėt tė prodhimeve tė thėngjillit, gjė qė bėnė tė gjitha centralet elektrike tė saj konkurruese nė tregun energjetik", tha Ēeku. Sipas tij Kosova me resurset qė ka do tė kontribuojė nė furnizimin e konsumit tė brendshėm dhe po ashtu do tė shndėrrohet nė njė eksportues tė energjisė elektrike.

Ndėrsa nė anėn tjetėr edhe Bedri Hamza, ekspert i ekonomisė dhe drejtues i Departamentit tė Ekonomisė dhe Financave nė kabinetin e qeverisjes sė mirė tė PDK konsideron se mungesa e transparencės dhe mos dhėnės sė mundėsisė sė dhėnės sė kontributit edhe nga ana e ekspertėve tė tjerė ka bėrė qė projekti i MEM tė ketė shumė tė meta.

Sipas tij ende nuk dihet se nė ēfarė baze ligjore MEM ka parapa futjen e investimeve private nė energjetikė. Veē kėsaj edhe mungesa e transparencės ėshtė njėra ndėr ēėshtjet qė kanė pėrcjellė kėtė projekt tė MEM dhe qeverisė aktuale qė nga fillimi deri tani.

"Ekziston arsyeshmėri e madhe pėr ndėrtimin e kapaciteteve tė reja energjetike pėr nevojat kosovare. Mirėpo, duhet shikuar edhe strategjitė rajonale, sepse ne ndėrtojmė termocentrale me kapacitete tė larta mirėpo edhe vendet e rajonit kanė strategji pėr ndėrtimin e hidrocentraleve dhe me kosto edhe mė tė ultė tė prodhimit dhe atė herė ku do ta shesim ne rrymėn qė do ta prodhojmė me njė kosto shumė mė tė lartė", ka deklaruar Hamza.

Edhe nėse nuk ndodh kjo, sipas tij, Kosova nuk e tejkalon krizėn energjetike, sepse kompania e cila do tė prodhojė energjinė elektrike do t'ia shesė atė Kosovės dhe nėse gjen treg pėr njė ēmim mė tė lartė prapė se prapė Kosova do tė ngelet nė terr.

Ministria e Energjetikės dhe Minierave ka publikuar shprehjen e interesit pėr tėrheqjen e investitorėve strategjikė pėr zhvillimin e sektorit tė energjisė nė Kosovė. Projekti i investimit nė fushėn energjisė pėrbėhet nga tri komponente, duke pėrfshirė ndėrtimin e njė termocentralit tė ri Kosova C, hapjen e mihjes sė re tė linjitit nė Sibofc dhe rehabilitimin e pesė blloqeve tė termocentralit Kosova A.

Komiteti gjatė periudhės tremujore, do tė shikojė kushtet e investitorėve tė interesuar dhe do tė hartojė njė listė tė shkurtėr tė investitorėve potencialė tė fushės sė energjisė.

Ndėrsa shpallja e ofertuesve tė parakualifikuar do tė bėhet nė tremujorin e parė tė vitit 2007.


MJETET QĖ DUHET TĖ INVESTOHEN
- Ndėrtimi i termocentralit Kosova C 2.7 miliardė euro
- Hapja e mihjes sė re 237.5 milionė euro
- Rindėrtimi i bllokut A1, kostoja prej 9.45 milionė euro
- Rehabilitimi i bllokut A2 nuk ėshtė pėrfshirė nė studim
- Rindėrtimi i bllokut A3, kostoja prej 24.4 milionė euro
- Rindėrtimi i bllokut A4, kostoja 60.3 milionė euro
- Rindėrtimi i Bllokut A5, kostoja 60.3 milionė euroGazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail