Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kontratat kolektive do tė nėnshkruhen me 16 korrik


Prishtinė, 30 qershor 2004 – Anėtarėt e Kėshillit Konsultativ Trepalėsh kanė vendosur qė marrėveshja kolektive e punėtorėve tė nėnshkruhet me 16 korrik tė kėtij viti. Pritet qė tė harmonizohen qėndrimet pėrfundimtare tė Odės Ekonomike dhe Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės, nė mėnyrė qė qeverisė t’i prezantohet si draft pėrfundimtar deri nė fund tė kėsaj jave.

Ministri i Punės dhe Mirėqenies Sociale, Ahmet Isufi, tha se ky draft pėrfundimtar i marrėveshjes kolektive do tė vėhet nė rend dite tė mbledhjes sė ardhshme tė qeverisė. Nė mėnyrė qė qeveria tė ketė qasje si partner i cili ėshtė nė mes tė Odės Ekonomike dhe BSPK-sė e qė nuk do tė ndėrhyjė nė punėt e tyre, por do t’i ndihmojė nė kėtė proces pėr zbatimin e kontratės kolektive”. Palėt pėrbėrėse tė Kėshillit janė pajtuar tėrėsisht sa i pėrket ligjit tė pensionimit tė parakohshėm dhe atij tė punės, qė pritet tė shqyrtohen nga qeveria gjatė muajit korrik. Mirėpo, pėrsa i takon projektligjit tė punės, para se t’i paraqitet nė parlament pėr miratim, Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale pret edhe rekomandimet e fundit tė Organizatės Ndėrkombėtare tė Punės, tha kryetari i BSPK-sė, Bahri Shabani. “Mendoj qė ishte njė mbledhje mjaft konstruktive, dhe po shpresoj se tė gjitha konkluzionet e nxjerra nga ky takim, tė cilat do tė jenė rekomandime pėr qeverinė e Kosovės, do tė aprovohen nė afatet e parapara”.

Se a do tė arrijė qė pakti social i pėrbėrė nga pėrfaqėsuesi i qeverisė, dhe pėrfaqėsuesit e punėdhėnėsve dhe tė punėtorėve, tė mundėsojė njė qetėsi sociale nė vend, ministri Isufi, u shpreh mjaft skeptik: “Ne po punojmė qė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejt tė mund tė arrijmė te njė pakt social qė do tė mundėsonte njė qetėsi sociale nė Kosovė duke pasur parasysh tė gjitha rrethanat ekzistuese. Nuk ėshtė kjo lehtė tė bėhet pėr arsye tė interesave tė cilat ekzistojnė, pėr shkak tė kushteve ekonomike sociale nė Kosovės, por megjithatė konsideroj se njė bashkėpunim shumė i mirė yni do tė mund tė sjellė deri te njė rezultat i mirė”.

Megjithėse nė kėtė takim tė jashtėzakonshėm tė Kėshillit Konsultativ Trepalėsh, u vendos qė kontratat kolektive tė punėtorėve tė nėnshkruhen me 16 korrik, me ēka arrihet tė realizohet njė synim i kahmotshėm i punėtorėve, protesta e punėtorėve e organizuar nga BSPK-ja do tė mbahet me 14 korrik, sepse punėtorėt kanė edhe pakėnaqėsi tė tjera.

ECIKS / RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail